U velikoj sali Gradske uprave predstavljeno je idejno rješenje osvjetljenja kulturno-istorijskih spomenika na području užeg centra Trebinja, sa pratećom urbanom cjelinom koju čine ulice Jovana Dučića, Vuka Karadžića i Njegoševa ulica.
Idejni projekat predstavio je inženjer Milan Kulić iz Beograda, koji je i autor rješenja i koji iza sebe ima 40 godina iskustva stečenog širom svijeta i to na sličnim projektima osvjetljenja materijalne kulturne baštine. Riječ o idejnom projektnom rješenju kojim je obuhvaćeno 17 objekata, od kojih su svi pod zaštitom države.
“Trebinje je jedan prelijep grad, možda i najljepši koji sam obišao tokom svoje karijere. Nigdje nisam vidio da na tako malom prostoru postoji ovoliki broj spomenika kulture od izuzetnog značaja. Moj tim je, u saradnji sa predstavnicima Grada, izabrao 17 lokacija na kojima smo od početka godine radili kako bismo spremili idejno rješenje njihovog osvjetljenja. Primijenili smo najbolju svjetsku tehnologiju i naš prijedlog je da se radi sa opremom renomiranih evropskih proizvođača, koji su dokazani u svom poslu i koji na svoju opremu nude višegodišnju garanciju”, istakao je Kulić.
Kulić je rekao da je njegov tim bio posebno inspirisan arhitekturom Arslanagića mosta, zgrade Muzeja Hercegovine i Kamenog mosta.
“To su djela vrhunske arhitekture jednog vremena koja Trebinju daju jednu posebnu dimenziju. Možda ljudi koji ovdje žive to ne primijete kako to inače primijetimo mi sa strane, koji smo ovdje povremeno, ali ovaj grad ima dušu, bogato nasljeđe i istoriju koja ostavlja bez teksta. Drago mi je što su Grad i gradonačelnik Mirko Ćurić prepoznali potrebu da se spomenicima kulture da noćno osvjetljenje koje neće biti napadno i koje neće da štrči, već biti dopadljivo oku, a pritom će istaći ono što jedan takav objekat čini jedinstvenim i prepoznatljivim”, naveo je Kulić.
Prema njegovim riječima, sa svojim saradnicima radio je na više projekata u svijetu, a kao najznačajnije koji su realizovani na Balkanu ističe Stari grad Bar, Zlatibor, Manastir Visoke Dečane, Manastir Žiču, Beograd na vodi, a po blagoslovu patrijarha pripremaju i projekat osvjetljenja Pećke patrijaršije.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da će se cjelokupna projektna dokumentacija, nakon što bude u cjelosti završena, dati na uvid i stručno mišljenje nadležnih u Zavodu za zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, te da je cilj da svi radovi koji budu predviđeni konačnim projektom budu izvedeni na odgovarajući način i da se nijednim dijelom samog izvođenja ni na koji način ne ugroze spomenici kulture.
“Ovo osvjetljenje je zapravo jedna priča koja kreneće od Mosta Iva Andrića, pored Kamenog mosta, šetalištem pored Trebišnjice do Arslanagića mosta, drugom stranom obale do centra grada gdje je projekat predvidio i osvijetljenje objekata u ulicama Vuka Karadžića, Jovana Dučića i Njegoševoj te Katedralne crkve, Sabornog hrama, Spomenika braniocima Trebinja, zidina Starog grada, Muzeja Hercegovine, Osman-pašine i Careve džamije”, naveo je Ćurić.
Ćurić je kazao i da mu je drago što su saglasnost za izradu ovog projektnog rješenja dale sve tri vjerske konfesije u gradu i što su svojim prisustvom na ovoj prezentaciji potvrdili važnost ovog projektnog rješenja, koje će se u narednom periodu dodatno usaglašavati i dorađivati.
“Nadamo se da će konačan, glavni projekat sa revizijom i neophodnim saglasnostima nadležnih za zaštitu spomenika kulture, biti završen do kraja godine, a prve radove na određenim objektima očekujemo već u 2023. godini”, naveo je Ćurić.
On nije izostavio ni mogućnost da će za dio projekta biti tražena podrška kroz IPA program Evropske unije.