05.06.2024.
Potpisani ugovori o izdavaštvu

U Gradskoj upravi Trebinje danas su potpisani ugovori sa korisnicima sredstava po javnom konkursu za izbor djela iz oblasti izdavaštva za ovu godinu, za šta je izdvojeno oko 15.000 KM.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da je ovo već treća godina da raspisuju taj javni poziv za izdavačku djelatnost, ukupne vrijednosti oko 15.000 KM.

On je zahvalio svima koji pišu i koji su se prijavili, navodeći da pisana riječ i djela koja ostaju mnogo znače, posebno u ovom vremenu modernih digitalnih formi i sadržaja i različitih mobilnih aplikacija.

“Posebno kada čujete teme o kojima se piše, o porodici, crkvama i drugim važnim stvarima koje su postojale u prošlosti”, rekao je Ćurić novinarima i dodao da je Grdska uprava otvorena za saradnju i ubuduće.

Ćurić je dodao da u narednom periodu očekuje da se prijavljuje još više pisaca, navodeći da će Gradska uprava sa partnerima pronaći izvore finansiranja za to.

Predsjednik Komisije za dodjelu sredstava Milosava Supić Vuković navela je da je na konkurs pristiglo osam radova, s tim da jedan nije zadovoljio uslove jer je ranije finansiran od grada Trebinja.

“Imamo dvije zbirke pjesama, tri monografije od kojih se dvije odnose na jednu trebinjsku školu i Muzičku školu i jedna je stručna monografija o živopisu i ikonopisu crkava na području istočne Hercegovine u 16. i 17. vijeku, a imamo i jednu zbirku aforizama i jednu zbirku priča”, navela je Vukovićeva.

Ona je istakla da je komisija imala težak zadatak, navodeći da je riječ o kvalitetnim radovima, na osnovu čega su i dodijelili sredstva za sufinansiranje, da svi budu zadovoljeni i da im to bude podstrek za dalje pisanje.

Pisac dječije poezije Dragana Čavak rekla je da će joj potpisivanje tog ugovora mnogo značiti jer, kako je navela, njena prva zbirka koja treba da izađe ne bi ugledala svjetlost dana da nije bilo tog konkursa, posebno imajući u vidu i to da je majka četvoro djece.

Ona je svima poručila da se i ubuduće prijavljuju na takve konkurse, navodeći da je potrebno oko 1.200 KM da se izda knjiga od oko 170 primjeraka.

Jedna od potpisnica Nina Lojović Milinić rekla je da je veoma značajna ova aktivnost i inicijativa grada Trebinje koja traje više godina, navodeći da je to velika podrška za pisce izdavače.

Ona je napomenula da je izdala stručnu monografiju o temi arhitekture, živopisa i ikonopisa istočne Hercegovine u 16. i 17. vijeku i istakla značaj te monografije za srpski narod i kulturu.

Prema njenim riječima, ne postoji takvo izdanje u toj oblasti sa sintezom terenskih istraživanja i detaljnom analizom i popisom svih arhitektonskih oblika i sa osvrtom na slikarstvo i ikonopis na prostoru Balkana.