01.09.2022.
Потписан протокол о сарадњи с циљем јачања социјалне заштите на локалном нивоу

У Градској управи Требиње данас је потписан протокол о сарадњи између Града Требиња и локалних институција и организација с циљем јачања социјалне заштите на локалном нивоу.

Потписници протокола су Град Требиње, ЈУ Центар за социјални рад Требиње, ЈУ Завод за запошљавање Републике Српске – Филијала Требиње, ЈУ Центар средњих школа Требиње, ЈУ Техничка школа Требиње, Удружење за помоћ и подршку дјеци и лицима са потешкоћама у развоју „Сунце нам је заједничко“ Требиње и Удружење параплегичара обољелих од дјечије парализе и осталих тјелесних инвалида регије Требиње.

Ведрана Вулетић, дипломирани социјални радник у требињском Центру за социјални рад и координатор радне групе за умањење економских и социјалних посљедица пандемије вируса Ковид 19 каже да овај протокол има два циља  – развој друштвеног предузетништва и успоставу модела интегрисаног вођења случаја.

„Овим протоколом успоставља се сарадња између локалних институција на подручју Града Требиња у области интегрисаног вођења случаја с циљем радне активације и интеграције на тржиште рада дефинисаних приоритетних рањивих група корисника социјалне заштите и смањења њихове зависности од социјалних давања“, навела је Вулетић.

Она додаје да ће свака организација која је потписала протокол, из своје надлежности, да помогне онима који су најудаљенији од тржишта рада и који су у стању социјалне потребе, да што лакше дођу до запослења.

„Kроз интегрисано вођење случаја на подручју Града Требиња подржаће се они који су већ дио система социјалне заштите, а унутар те групе фокус је на приоритетним рањивим групама корисника, а то су млади са потешкоћама у развоју који имају радну способност, чланови породица дјеце са потешкоћама у развоју и незапослени родитељи са троје и више дјеце“, истакла је Вулетић.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић каже да су потписивањем протокола заједнички укључили све локалне институције и организације с циљем бржег укључивања у одређене пројекте и лакшег запошљавања осјетљивих категорија.

„Град Требиње ће у наредном периоду да подржи овакве и сличне пројекте. Веома нам је важно да у пројекту учествује Центар за социјални рад, који ће дати највећи допринос јер имају званичне податке о особама којима је потребан посао и о њиховим радним способностима. За све радно способне, сходно њиховим могућностима, наћи ћемо рјешење да се запосле“, рекао је Ћурић.

Мијат Шаровић, предсједник Управног одбора Удружења родитеља и дјеце са потешкоћама у развоју “Сунце нам је заједничко” је истакао да удружење има преко 130 дјеце са различитим облицима потешкоћа и значајан број њих је у могућности да оствари право на рад.

„Запошљавање ових категорија је значајно када је у питању њихова уопште интеграција у живот једне заједнице. И ако запослимо бар једну особу са потешкоћама у развоју, то је велики успјех и за ту особу, његову породицу и заједницу у цјелини“, навео је Шаровић.

Овај пројекат Град Требиње реализује у партнерству са Уницеф-ом БиХ, Савезом удружења стручних радника социјалних дјелатности и УСАИД-ом у БиХ.