01.09.2022.
Potpisan protokol o saradnji s ciljem jačanja socijalne zaštite na lokalnom nivou

U Gradskoj upravi Trebinje danas je potpisan protokol o saradnji između Grada Trebinja i lokalnih institucija i organizacija s ciljem jačanja socijalne zaštite na lokalnom nivou.

Potpisnici protokola su Grad Trebinje, JU Centar za socijalni rad Trebinje, JU Zavod za zapošljavanje Republike Srpske – Filijala Trebinje, JU Centar srednjih škola Trebinje, JU Tehnička škola Trebinje, Udruženje za pomoć i podršku djeci i licima sa poteškoćama u razvoju „Sunce nam je zajedničko“ Trebinje i Udruženje paraplegičara oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida regije Trebinje.

Vedrana Vuletić, diplomirani socijalni radnik u trebinjskom Centru za socijalni rad i koordinator radne grupe za umanjenje ekonomskih i socijalnih posljedica pandemije virusa Kovid 19 kaže da ovaj protokol ima dva cilja  – razvoj društvenog preduzetništva i uspostavu modela integrisanog vođenja slučaja.

„Ovim protokolom uspostavlja se saradnja između lokalnih institucija na području Grada Trebinja u oblasti integrisanog vođenja slučaja s ciljem radne aktivacije i integracije na tržište rada definisanih prioritetnih ranjivih grupa korisnika socijalne zaštite i smanjenja njihove zavisnosti od socijalnih davanja“, navela je Vuletić.

Ona dodaje da će svaka organizacija koja je potpisala protokol, iz svoje nadležnosti, da pomogne onima koji su najudaljeniji od tržišta rada i koji su u stanju socijalne potrebe, da što lakše dođu do zaposlenja.

„Kroz integrisano vođenje slučaja na području Grada Trebinja podržaće se oni koji su već dio sistema socijalne zaštite, a unutar te grupe fokus je na prioritetnim ranjivim grupama korisnika, a to su mladi sa poteškoćama u razvoju koji imaju radnu sposobnost, članovi porodica djece sa poteškoćama u razvoju i nezaposleni roditelji sa troje i više djece“, istakla je Vuletić.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić kaže da su potpisivanjem protokola zajednički uključili sve lokalne institucije i organizacije s ciljem bržeg uključivanja u određene projekte i lakšeg zapošljavanja osjetljivih kategorija.

„Grad Trebinje će u narednom periodu da podrži ovakve i slične projekte. Veoma nam je važno da u projektu učestvuje Centar za socijalni rad, koji će dati najveći doprinos jer imaju zvanične podatke o osobama kojima je potreban posao i o njihovim radnim sposobnostima. Za sve radno sposobne, shodno njihovim mogućnostima, naći ćemo rješenje da se zaposle“, rekao je Ćurić.

Mijat Šarović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja roditelja i djece sa poteškoćama u razvoju “Sunce nam je zajedničko” je istakao da udruženje ima preko 130 djece sa različitim oblicima poteškoća i značajan broj njih je u mogućnosti da ostvari pravo na rad.

„Zapošljavanje ovih kategorija je značajno kada je u pitanju njihova uopšte integracija u život jedne zajednice. I ako zaposlimo bar jednu osobu sa poteškoćama u razvoju, to je veliki uspjeh i za tu osobu, njegovu porodicu i zajednicu u cjelini“, naveo je Šarović.

Ovaj projekat Grad Trebinje realizuje u partnerstvu sa Unicef-om BiH, Savezom udruženja stručnih radnika socijalnih djelatnosti i USAID-om u BiH.