10.07.2024.
Održana sjednica Skupštine grada: Usvojena Strategija razvoja socijalne zaštite, novi režim saobraćaja u Starom gradu

Skupština grada Trebinja danas je, većinom glasova, usvojila „Strategiju razvoja socijalne zaštite u Gradu Trebinju 2024-2029. godine“, koju je izradio Koordinacioni tim, sastavljen od predstavnika različitih aktera sistema koji se bave pružanjem socijalnih usluga.

„Riječ je o osnovnom strateškom dokumentu u oblasti socijalne zaštite Grada Trebinja, kojim se određuju smjernice razvoja socijalne politike za narednih pet godina. Glavni ciljevi Strategije su poboljšanje zaštite siromašnih i nezaposlenih, poboljšanje uslova i kvaliteta života djece, mladih, starih i lica sa invaliditetom i razvijanje usluga u zajednici, poboljšanje usluga za zadovoljavanje socijalnih potreba porodica sa problemima u ostvarivanju funkcija te jačanje i unapređenje koordinacije sistema socijalne zaštite i informisanja, edukovanja najšire javnosti i socijalno ugroženih kategorija stanovništvam“, rekao je Miodrag Novokmet, načelnik gradskog Odjeljenja za boračku i socijalnu zaštitu.

On je naveo da je u narednom petogodišnjem periodu planiran povećan broj dopunskih prava iz oblasti socijalne zaštite.

„Pozvao bih udruženja da se aktivno uključe u realizaciju Strategije, kako bi se određena prava, ako treba, preformulisala, prenamijenila ili uvela nova prava, ako se obezbijede adekvatna sredstva“, poručio je, u završnoj riječi, načelnik resornog odjeljenja.

Izvori finansiranja Strategije odnose se na budžetska sredstva grada, sredstva budžeta RS i ostale izvore finansiranja.

Kada je u pitanju budžet Grada Trebinja, socijalna zaštita se podstiče kroz sredstva Centra za socijalni rad, kao i u okviru budžetske stavke grantovi – za Fond solidarnosti, javne zdravstvene ustanove, Dom penzionera, sufinansiranje projekata iz socijalno-humanitarnih aktivnosti, za finansiranje projekata iz društvene brige o starima i grantove iz oblasti zdravstveno-invaliudske zaštite. Grant se isplaćuje preko Odjeljenja za boračku i socijalnu zaštitu, a ukupna sredstva su se kretala oko 525 000 KM.

Okvirni finansijski plan za realizaciju strateških ciljeva i mjera u petogodišnjem period u iznosi 4. 956 210 KM, pri čemu bi 69,83 odsto iznosa trebalo obezbijediti iz vlastitih sredstava Grada Trebinja, za redovne djelatnosti ustanova i udruženja koja se bave socijalnom zaštitom. Na taj način, kako se navodi u Strategiji, godišnje izdvajanje iz gradskog budžeta za potrebe razvoja socijalne zaštite okvirno bi iznosilo 991. 242 KM.

Predstavnici opozicije su tokom rasprave ocijenili da je oblast socijalne zaštite u našem gradu ispolitizovana te da se, između ostalog, ne poklanja dovoljna pažnja unapređenju života pripadnika boračkih kategorija, rada Narodne kuhinje i mjesnih zajednica.

Zoran Anđušić, direktor Centra za socijalni rad Trebinje, govoreći o radu Narodne kuhinje, istakao je da je Centar za socijalni rad, sa Gradom Trebinjem i Eparhijom zahumsko-hercegovačkom i primorskom, potpisao tripartitni ugovor.

„Pravo na obrok ostvaruju 63 korisnika, za 34 korisnika se obrok dostavlja na kućnu aresu, ostali dolaze sami. Iz budžeta se za rad Narodne kuhinje izdvaja 65 000 KM. Vlada RS podržava rad javnih kuhinja, Crveni krst Trebinje je posrednik u pomoći Narodnoj kuhinji, pa je u prošloj godini, preko Crvenog krsta, dobila prehrambene arktikle u vrijednosti od 5700 KM, a resorno ministarstvo je, putem Crvenog krsta, podijelilo osam tona brašna. Centar za socijalni rad izdvaja 2000 KM za troškove goriva za raspodjelu obroka. Sve je dobro organizovano, nije se desilo da ručak nije pripremljen niti podijeljen, a prije godinu i po dana u potpunosti je promijenjen jelovnik, kako bi hrana za korisnike Narodne kuhinje bila raznovrsna, uz obavezan kuvani obrok sa mesom“, pojasnio je Anđušić.

Novi režim saobraćaja u Starom gradu

Odbornici Skupštine grada Trebinja usvojili su odluku o izmjenama odluke o bezbjednosti saobraćaja na području grada Trebinja.

Odlukom o bezbjednosti saobraćaja uređuje se, režim saobraćaja na području grada Trebinja, koji, između ostalog, podrazumijeva i uslove pod kojim se motorna vozila kreću i zaustavljaju na ulicama i javnim površinama, gjde je kretanje ograničeno, sa naročitim naglaskom na područje Starog grada.

Kako je istakao Spasoje Radović, načelnik Odjeljenja za komunalno-inspekcijske poslove u gradskoj upravi Trebinja,  uvažavajući potrebe pravnih i fizičkih lica za prevozom gdje je on ograničen ili zabranjen, predložene su izmjene i Odluke kako bi se uspostavio poseban režim saobraćaja na području Starog grada čija se površina popločava za potrebe privođenja namjeni u skladu sa prostorno planskom-dokumentacijom,  kojom je područje Starog grada proglašeno pješačkom zonom.

Nove odredbe neće se primjenjivati na motorna vozila kada prevoze ogrijev, namještaj i drugu kabastu robu za domaćinstva i druge organizacije, fizička i pravna lica, kao i vozila za prevoz posmrtnih ostataka. Ukoliko se prevoz odvija na području Starog grada, korisnici prevoza su se za svaki ulaz-izlaz motornog vozila u Stari grad dužni obratiti JU „Ekologija i bezbjednost” Trebinje, koja će prethodno o svakom ulazu- izlazu obavijestiti nadležno lice Odjeljenja za komunalno-inspekcijske poslove, kao i posebnog vozila Grada Trebinja koje će pružati usluge prevoza sgvari i lica iz objekata registrovanih za djelatnost pružanja smještaja na području Starog grada kao i za snabdijevanje ugostiteljskih i prodajnih objekata u periodu propisanom tačkom XXIX Odluke. Uslovi i način korištenja vozila će se propisati posebnim Pravilnikom.

Ćurić: Cilj nam je da djeca i omladina sa posebnim potrebama imaju najbolje moguće uslove

„Do kraja godine očekujemo da Dnevni centar za djecu i omladinu sa posebnim potrebama ’Sunce nam je zajedničko’ bude javna ustanova čiji će osnivač biti Grad Trebinje ili će se povećati iznos budžetskih sredstava, kako bi funkcionisalo na najboljem mogućem nivou“, izjavio je gradonačelnik Mirko Ćurić, tokom razmatranja predloženog dnevnog reda današnje sjednice lokalnog parlamenta.

On je podsjetio da je Grad Trebinje odnosno gradonačelnik formirao Komisiju za procjenu stanja u ovom centru prije dva mjeseca, a čine je predstavnici nadležnih odjeljenja Gradske uprave, lica iz reda zaposlenih te Upravnog odbora.

„O stanju u ovom centru već je održan niz sastanaka,  a u 11 časova zakazana je sjednica Upravnog odbora. Grad Trebinje je povećao iznos sredstava za Dnevni centar za 2024. godinu, ali je to bilo nedovoljno zbog povećanja iznosa najniže plate. Otud je povećan iznos sredstava u rebalansu, u cilju prevazilaženja finansijske krize, koja je u ovom centru evidentna, zbog nemogućnosti izmiravanja stalnih obaveza. Važno je da Dnevni centar  ’Sunce nam je zajedničko’ funkciniše, izgrađen je novi objekat i zaposleni su spremni da pruže maksimum, kako bi djeca i omladina sa posebnim potrebama imali najbolje moguće uslove“, pojasnio je Ćurić.