Gradonačelnik i zamjenik gradonačelnika Trebinja Mirko Ćurić i Dražen Bošković, te Bojan Vučurević, načelnik Odjeljenja za turizam, zaštitu životne sredine i preduzetništvo obišli su danas poljoprivredno gazdinstvo Manojla Ćuka u selu Veličani i staru mlinicu u selu Tulje, gdje su se upoznali sa načinom uzgoja kukuruza klečka-popovopoljca, autohtone vrste iz Popovog polja.
Manojlo Ćuk, predsjednik novoosnovanog Udruženja proizvođača kukuruza klečka-popovopoljca rekao je da udruženje broji osam članova, te da se trenutno priprema zemljište za sjetvu kukururuza za narednu sezonu.
„Sreća je što imamo sačuvano sjeme autohtonog kukuruza iz Popovog polja. Želimo da proizvod ponudimo Hercegovačkoj kući, koja bi u narednom periodu otkupila značajne količine kukuruza ili kukuruznog brašna, a koji bi bili plasirani u objetima Hercegovačke kuće“, rekao je Ćuk.
On napominje da je pokrenuta ideja da se jedan dio postojećih mlinica uz rijeku Trebinjšicu adaptira, kako bi brašno od kukuruza klečka-popovopoljca koje bi se dobilo iz ovih vodenica bilo vraćeno na mjesto koje mu pripada, a u kontekstu grada Trebinja kao turističke destinacije.
Ćuk je pojasnio i zbog čega se ova vrsta kukuruza u Popovom polju često naziva i „stodanac“.
„Popovo polje je ranije bilo poplavljeno i do osam mjeseci godišnje, pa je, kao ističe, ova vrsta kukuruza nastala iz nevolje, sa vremenom vegetacije od 90 do 100 dana, zato je veoma bitno da se spasi ova autohtona sorta“, istakao je on.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da Grad Trebinje podržava sve vrijedne domaćine koji žele da rade i stvaraju novi proizvod.
„Mi, kada je u pitanju proizvodnja ovog kukuruza želimo da imamo zvaničan dokument, da zaštitimo ovaj proizvod i da ga ponudimo kupcima. Mi ćemo preko Agrarnog fonda, kakva je i do sada bila praksa, besplatno kultivisati zemljište za nove zasade i da iznađemo rješenja da se obnove pojedine mlinice.Takođe, naš cilj je da da brašno od kukuruza klečka ponudimo lokalnim restoranima, kako bi se autotoni proizvodi našli u ponudi ugostiteljskih objekata“, rekao je gradonačelnik Ćurić.
Direktor Agrarnog fonda Veselin Dutina istakao je da se Fond uključio u dijelu posla gdje će biti potrebno obraditi površine, a gdje će biti zasijana ova kultura, te na poslovima otkupa i plasmana u objektima “Hercegovačke kuće”.
„Mi do sada nismo imali ovaj prizvod u ponudi i vjerujem da će brašno od ovog kukuruza, kada se dobije zaštita geografskog porijekla, naći svoje mjesto na tržištu“, rekao je Dutina.