Градоначелник Требиња Мирко Ћурић уручио је Светосавске награде: Мирославки Мици Милошевић, професору биологије у Центру средњих школа Требиње, Дивни Спаић, професору енглеског језика и књижевности у Гимназији „Јован Дучић“ Требиње, Стани Ћук, наставнику биологије и хемије у Основној школи „Свети Василије Острошки и Тврдошки“ Требиње, Милени Вицо, педагогу и помоћнику директора у Основној школи „Јован Јовановић Змај“ Требиње као и постхумно Стевану Вукомановићу, наставнику разредне наставе, помоћнику директора и директору у Основној школи „Вук Kараџић“ Требиње.
Ћурић је рекао да је живот Светог Саве својеврсни тестамент његовим вриједностима, што га чини вјечним за све вијекове вијекова.
“Прича о Светом Сави је најдужа прича коју српски народ проповиједа и све што о њој говоримо су само њени дијелови, јер је он био личност која је превазишла границе свог времена. Био је визионар, а његова снага није била само у ријечима, већ и у дјелима”, казао је Ћурић.
Он је казао да се српски народ вијековима након Савиног овоземљског битисања, као никада раније, налази на путу светосавља којим је поставио темеље културе, образовања и духовности, тежећи, прије свега, да кроз своје поуке и дјела буде својеврсни симбол и примјер свима нама који данас ходимо његовим стазама.
“Могао је да буде шта је пожелио у том времену, али је изабрао да служи Богу и свом српском народу, напустивши све удобности дворског живота – посветио се образовању српске дјеце, отварајући школе и тако стварајући обрисе модерног просвјетитељства које и данас његује његов труд, вољу и жељу да наш народ буде међу првима по знању. Само човјек какав је био Свети Сава могао је у себи да има врлину да постави темеље вриједностима које ће се и послије осам вијекова цијенити све више и више”, поручио је Ћурић.
Према његовим ријечима, Савине ријечи и дјела уче нас о моралу, правди, љубави, поштовању, хармонији.
“Био је човјек дубоке вјере, али и дубоког разумијевања свијета око себе. Његова мудрост била је у његовом схватању да је образовање много више од пуког стицања знања, већ да је то процес кроз који се сваки појединац обликује као личност, током кога развија своје вриједности, односно учи како да допринесе свом народу и како да постане бољи човјек”, навео је Ћурић.
Свети Сава је, навео је Ћурић, имао кључну улогу у формирању нашег идентитета, обликовао је цркву као институцију која је кроз све суре вијекове била највећа подршка српском народу, док је његово Законоправило познатије као Крмчија оставило неизбрисив траг у правном систему, учинивши од Србије најмодернију европску државу тог времена.
“Неспорно је да историја српског народа не почиње од Светог Саве, али од њега почиње њено другачије поглавље, усмјерено ка јасном дефинисању вјерског и националног бића. Био је мост између Истока и Запада, помирујући различите утицаје тог времена и успостављајући односе на којима је изграђена српска нација”, закључио је Ћурић.
Јереј Данило Боро је у традиционалној бесједи поручио да нема личности у српској и православној историји која је толико живоприсутна као што је личност Светог Саве.
“Свети Сава је успио да живот и историју српског народа стваралачки осмисли Христом, па је из тог разлога он духовни вођа српског народа, а духовна буктиња коју је упалио сваким даном гори све већим пламеном”, истакао је Боро.
Он је казао да је све више Савине духовне дјеце која, чак и расијана по свијету, проносе његово име и славу, која је ништа друго него слава имена Божијег”, рекао је Боро.
У име добитника признања, присутним се обратила Дивна Спаић, која је истакла да је учење младих људи искључиво и само задовољство, љубав и страст.
„Ми, учитељи, наставници, професори, педагози и сви остали школски радници, од наших ученика имамо очекивања да иду сигурним путем, да постижу успјех и понашају се у светосавском духу”, рекла је Спаићева.
Он је истакла да резултати ученика све просвјетне раднике посебно испуњавају поносом и радошћу, јер су били дио њиховог одрастања и сазријевања.
“То радимо срцем и душом, па када видимо да је дијете постало човјек — наше срце се испуни лијепим осјећајем. Ова награда потврђује да смо слиједили пут Светог Саве и пидстиче нас и наше колега да га и убудуће слиједимо часно, поштено и чиста срца”, навела је Спаићева.
У богатом културно-умјетничком програму свечане академије учествовали су: Хор „Tribunia“ Требиње, Хор Музичке школе Требиње, Хор „Бубамарац“ Требиње, Вјера Мујовић – глумица Народног позоришта Београд, Александар Дунић – првак Позоришта на Теразијама Београд, Милан Малбаша – драмски умјетник Београд, Снежана Савичић – примадона Опере Народног позоришта Београд, Милисав Сукоњица – баритон Музичка школа Требиње, Александра Рајковић – етно вокал Музичка школа Требиње и Невена Живковић – клавирска пратња Народно позориште Београд.
У програму су наступили и рецитатори и вокални солисти из требињских основних и Музичке школе: – дуо: Милица Рајковић, виолина и Лана Перовић, клавир, дуо: Марина Мучибабић, флаута и Ивана Пешић, клавир из Музичке школе Требиње, – рецитатори: Милица Церовина и Сара Илић из ОШ „Свети Василије Острошки и Тврдошки“ Требиње, – Ања Ђурић, етно вокал и Софија Брборић, вокал из ОШ „Јован Јовановић Змај“ Требиње, као и – рецитатори: Иво Караџић Невеш, Милица Вуковић и Кристина Ћорлука из ОШ „Вук Караџић“ Требиње.
Светосавске свечаности биће настављене сутра у Културном центру од 11.30 часова – ломљењем славског колача и пригодним културно-умјетничким програмом требињске школе обиљежиће своју крсну славу, а домаћин овогодишње прославе је Основна школа „Вук Караџић“ Требиње.
Претходно ће у Саборном храму од 9.00 часова бити служена Света литургија.