31.05.2022.
ЕЛоГе радионица – Ојачати капацитете локалних заједница и организација цивилног друштва

У оквиру пројекта „Линк за сарадњу“, који проводи Агенција локалне демократије (ЛДА) Мостар, јуче је у Требињу одржана радионица под називом ЕЛоГе – Европска ознака за добру локалну управу.

Пројекат промовише принципе одговорног управљања јединицама локалне самоуправе и има за циљ да ојача капацитете локалних заједница и организација цивилног друштва у провођењу партиципативних процеса, како би заједно идентификовали конкретне проблеме заједница и захваљујући партиципативном приступу, пронашли најоптималнија рјешења.

Џенана Дедић, директор Агенције локалне демократије Мостар, која је лидер овог пројекта, каже да имају велику подршку Европске уније која финансира овај пројекат, али и велико је учешће Вијећа Европе чија се методологија у доброј мјери примјењује за све оно што је јако битно у овој радионици.

“Пројекат траје три године и оно што ћемо радити подразумјева то да четири невладине организације: Агенција локалне демократије Мостара, Приједора и Завидовића и наш партнер Центар за развој Херцеговине Требиње, имплементирају ову активност у 12 градова Босне и Херцеговине, на начин да сваки од ових партнера укључује у активност свој град и још по два сусједна града која су географски блиска”, објашњава Дедић и додаје да ће пројекат садржати и одређене сегменте.

“Један од њих је и ЕЛоГе, (Европска ознака за добру локалну управу) , што је методологија коју је развио Центар за експертизу Вијећа Европе и ми смо га по први пут довели у Босну и Херцеговину и 12 локалних самоуправа су на неки начин привилеговане, да буду прве у БиХ које ће имплементирати овај програм, а програм је самопроцјена локалних самоуправа, а темељи се на 12 принципа добре локалне управе, а све у сврху побољшања квалитета свог рада и услуге коју нуде својим грађанима”, додала је Дедић.

Слађана Скочајић, начелник Одјељења за културу, породицу, спорт и образовање каже да Град Требиње као препознатљива јединица локалне самоуправе пружа отворена врата свим напредним иницијативама.

“Ради се о пројекту који није кратког даха. Оно што је у њему веома важно је што су укључене и организације Цивилног друштва. Сматрамо да јединица локалне самоуправе не може напредовати ако немамо подршку широког градског миљеа кроз организације цивилног друштва. Град Требиње очекује да буде у самом врху од ових 12 јединица локалне самоуправе које учествују у овом пројекту и надамо се да ћемо резултате овог пројекта презентовати за три године”, истакла је Скочајић.

Радионица је само почетак свих ставки које су планиране у оквиру пројекта.

“Град Требиње је препознао значај овог пројекта, из разлога што постоји простор за унапређење сарадње са организацијама цивилног друштва. Та сарадња је на изузетно високом нивоу. Сигурно је значајно да озбиљно приступимо кроз овај пројекат, да би се идеје реализовале и препознале на што кивалитетнији начин и да се креирају најбоља рјешења за све проблеме“, казао је Дражен Бошковић, замјеник градоначелника Требиња.

Слободан Вулешевић, извршни директор Центра за развој Херцеговине и организације која је партнер у пројекту – Линк за сарадњу је казао да је пројекат почео 1. јануара 2021. године, да траје три године и да га финансира Европска унија.