Градоначелник Мирко Ћурић рекао је да је наш град највеће градилиште у Републици Српској, који незаустављиво иде напријед, позивајући све Требињке и Требињце да буду дио тима и једне велике породице окупљене око Требиња и свих његових успјеха.
Ћурић је, на свјечаној сједници поводом крсне славе Града и Саборног храма – Светог преображења Господњег, истакао да је на свимa нама да искористимо шансе које нам се пружају, док је на руководству локалне заједнице одговорност за развој Требиња.
“Градимо свој град, али у исто вријеме га и чувајмо. Останимо гостопримљиво али и поносни, будимо иновативни, али и предузимљиви, несебично поштујмо свакога ко посјети Требиње, али и несебично чувајмо оно што имамо”, поручио је Ћурић у пригодној бесједи.
Он је навео да ће у наредном периоду почети изградња историјских пројеката попут аеродрома, клиничког центра и прве слободне зоне у Републици Српској, наводећи да су приоритети града запошљавање младих и субвенционисање пројеката самозапошљавања.
“Ако вам кажем да је Србија већ обезбиједила око 100.000.000 евра за изградњу аеродрома, а да је Влада Српске предвидјела средства за изградњу новог клиничког центра – довољно је да схватите о каквим инвестицијама се ради. До краја године почеће и изградња прве слободне зоне за коју ће Влада РС издвојити 1.000.000 КМ, а која ће омогућити нова радна мјеста у реалном сектору. Недавно смо и са највећим инвеститором у Херцегововини Родољубом Драшковићем договорили нови инвестициони циклус вриједан стотине милиона марака”, поручио је Ћурић.
Ћурић је рекао и да се у Требињу годишње изгради и прода и до 1.000 станова.
“Сви желе у Требиње и то нас радује, али Требиње мора да сачува своју душу и имиџ јер какав је то град ако изгуби душу и ако у њему буду само улице и зидови!? Овај град чине његови грађани, они чији су преци вијековима уназад пажљиво градили сваки детаљ нашег мјеста, зато је на нама да покољењима обезбиједимо услове да овдје остају и да овдје граде неко ново, савремено доба које тек долази”, напоменуо је градоначелник.
Према његовим ријечима, прије 20, 30 и више година нико није могао ни да замисли да ће Требиње постати најпожељнији мали град на Балкану и то уз подршку влада Српске и Србије, наводећи да је то велика част али и још већа обавеза.
“Све то са собом вуче и цивилизацијске одлуке које морамо да слиједимо – очување еко система, климатског блага и природне средине какву мало ко има. Одрживи развој у сваком погледу – и економском и у области животне средине предуслов је за несметан и убрзан одрживи раст”, казао је Ћурић.
По први пут у Требињу на крају прошле године просјечна плата износила је више од 1.000 КМ.
“Неко ће рећи – статистика је скуп бројева па је и то могуће. Истина, али је ово стварност и рећи ћу вам да подаци показују да примања наших суграђана настављају да расту. Ипак, најважније нам је да млади људи овдје остају и да у Требињу граде своју каријеру. Из тог разлога Град је обезбиједио услове да сви свршени студенти добију прилику за одрађивање приправничког стажа и да за тај рад буду плаћени нето платом од 600 КМ. Обезбиједили смо и додатна средства за самозапошљавање јер смо препознали предузетнички дух који узима све више маха и који доноси све више породичних бизниса који су све успјешнији и иновативнији”, поручио је Ћурић.
Требиње постаје и туристички бисер регије у којој је конкуренција веома велика.
“У јулу смо остварили 15.000 ноћења – највише у историји туристичког промета Требиња. Тражи се кревет више сваког дана и у овом тренутку је скоро немогуће пронаћи смјештај у нашем граду. То говори много о нама – да гостима имамо шта да покажемо, да смо добри домаћини и да изградњом нових садржаја све више парирамо јакој конкуренцији у окружењу”, додао је Ћурић.
Навео је да је урађен велики број пројеката како капиталних, тако и оних из области социјалне политике.
“Иза нас је и једна изазовна година, у којој смо се борили против ковида-19. Пандемијске мјере и ограничења нису никоме драге, али је Преображење и дан када треба да помислимо на све своје ближње и будемо одговорни према себи и човјечанству и тако својим преображајем будемо примјер другима. Морамо то да урадимо због оних што тек долазе”, истакао је Ћурић.
ПРЕОБРАЖЕЊЕ – ПРАЗНИК КОЈИ НОСИ УЗВИШЕНУ ПОРУКУ
Градоначелник Ћурић је рекао да празник посвећен Светом преображењу Господњем у себи носи узвишену поруку – преобразимо се да будемо бољи људи, јер само такав преображај сам по себи може да донесе преображај града.
“Без духовног преображаја не можемо даље, јер је он предуслов за сваки други преображај. Зато је важно да наш преображај крене од нас самих – од наше душе, срца и личности, јер ћемо само тако моћи да проширимо видике и замијенимо егоистично „ја“ са узмишеним „ми“, а то онда само по себи значи само једно – духовно изнад световног и опште изнад појединачног. То је максима која носи много више од оне универзалне флоскуле о добру, јер у себи садржи и духовно и материјално, и небеско и овоземаљско. Садржи љубав према другима, вјеру у вјечни живот и наду за срећнијом будућношћу генерацијама које тек долазе”, истако је Ћурић.
Он је казао да се на преображење све и свако мијења – и они који по својој слободној вољи нису вјерни и они који у свему виде нешто што не ваља, па и они који мисле да без њих не може ништа. Зато је важно, нагласио је, да се преобразимо, да иза себе оставимо све своје слабости и зависти, да се окренемо будућности, генерацијама које тек долазе и времену које неће бити нимало лако.
“До нас је да својим примјером покажемо да је преображај могућ, остварив, пожељан и од самог Бога благословен. Својим примјером треба да покажемо другима и да је преображај узвишен чин, јер ћемо само тако бити поносни на дјела која остају иза нас”, рекао је Ћурић.
Према његовим ријечима, у Требињу је Преображење најсвечанији дан који се са нестрпљењем чека током цијеле године, али је то и дан када сами себе оцјењујемо – шта смо урадили и да ли је могло више и боље!?
“Преображење је много више од крсне славе и много више од обичног свечарског дана. На овај дана грађанима треба да положимо рачуне за протеклу годину. Зато данас са овог мјеста грађанима Требиња желим да кажем само једну ствар – наш град не да се преображава на боље из године у годину, већ из дана у дан. Зато сам поносан што сам на челу града у времену када он доживљава свој највећи преображај и што бројним пројектима осигуравамо сигурну будућност нашој дјеци”, нагласио је Ћурић.
Свечаној сједници у Културном центру присуствовали су, између осталих, предсједници општина Херцег Нови и Никшић Стеван Катић и Марко Ковачевић, начелници источнохерцеговачких општина, представници пријатељских градова попут Вршца, Врања, Врњачке Бање, Новог Сада, Краљева, Ваљева, Језера и Бијељине, принц Филип и принцеза Даница Карађорђевић, сликар Милан Циле Маринковић, директори јавних установа и предузећа.