27.04.2022.
У Требињу обиљежено 30 година од формирања Војске Републике Српске

Улицама Требиња данас је прошао свечани дефиле у коме су војници Трећег пјешадијског Република Српска пука носили ратне заставе јединица Херцеговачког корпуса из протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата, под којим су херцеговачки борци и народ часно војевали , а у част 30 година од формирања Војске Републике Српске /ВРС/.

Тим поводом данас је служен помен погинулим припадницима ВРС у Саборном храму Светог преображења Господњег, а затим су делегације Града Требиња и Трећег пјешадијског пука положиле цвијеће на Споменик браниоцима Требиња, евоцирајући успомене на најхрабрије синове који су положили своје животе као залог будућим генерацијама да чувају Републику Српску.

Командант Трећег пјешадијског Република Српска пука бригадир Милорад Крајшумовић рекао је да су припадници ВРС с поносом и уздигнутог чела извршили свој задатак и остварила задани циљ – сачували српски народ и донијели му слободу те одбранили територију и омогућили да овај простор постане угодно мјесто за живот свих људи без обзира на њихову вјеру и нацију.

“Слободу смо скупо платили, зато дјела наших јунака не смију да буду заборављена, већ треба да нам буду путоказ и опомена да се слична дешавања из прошлости више никада и нигдје не понове”, истакао је Крајшумовић.

Он је додао да Трећи пјешадијски пук чува традицију и насљеђе ВРС, како би се то преносило на млађе нараштаје.

“Јуначка Херцеговина дала је много јунака. Овај слободарски и непоколебљиви херцеговачки крш изњедрио је Херцеговачки корпус, чији су борци заједно са народом бранили линију фронта у дужини од 300 километара под командом легендарног генерала Радована Грубача”, навео је Крајшумовић.

Према његовим ријечима, иако су данашње заставе у рату биле ратне, данас су оне заставе мира, које треба да чувају потомци бораца, који се намају чега стидјети, већ се само дичити и поносити.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да се никада не смије занемарити чињеница да је ВРС претрпјела велике жртве током Одбрамбено-отаџбинског рата, што  најбоље осјећају и знају породице оних бораца који су за спас народа оставили своје животе на хладним голетима, борећи се за боље сутра наше дјеце.

Он је истакао да је ВРС била најпоузданији ослонац голоруком народу коме је у ратним временима била потребна највећа заштита, да су њени припадници бранила куће и домове, дјецу, жене и нејач.

“Морамо увијек да имамо на уму да наш опстанак, али и сваки напредак и развој дугујемо припадницима ВРС, јер је наша отаџбина, наша Република Српска, њихова задужбина. Ми као потомци храбрих очева и честите браће данас носимо велику одговорност да чувамо слободу коју су нам, као највиши људски и демократски принцип, несебично даровали ризикујући своје животе”, истакао је Ћурић.

ВРС је формирана 12. маја 1992. године одлуком Народне скупштине Српске републике Босне и Херцеговине у Бањалуци. Расформиранаје 1. јануара 2006. године и интегрисана је у јединствене Оружане снаге БиХ, а традицију ВРС чува и његује Трећи пјешадијски Република Српска пук.