Epidemiološka situacija u istočnoj Hercegovini je zabrinjavajuća, a sve lokalne zajednice preduzeće dodatne mjere kako bi se spriječilo širenje virusa korona, rekao je izvršni direktor Saveza opština i grada istočne Hercegovine Luka Petrović.
Petrović je, nakon sastanka sa predstavnicima istočnohercegovačkih opština i zdravstvenih ustanova sa područja naše regije, poručio da će u narednom periodu biti osposobljeni dodatni kapaciteti u svim lokalnim zajednicama na ovom području.
On je naveo da su prioriteti uređenje objekta stare nevesinjske bolnice, proširenje spratnosti Doma zdravlja u Bileći, nabavka sanitetskog vozila za Dom zdravlja u Berkovićima i konsolidacija rada Doma zdravlja u Ljubinju.
“Dvije bolnice u našoj regiji su na veoma dobar način odgovorile na pandemiju. Bolnica Trebinje umjesto 27 kiseoničkih mjesta danas ima 101 i mogućnost prijema 168 pacijenata, dok Bolnica u Nevesinju raspolaže sa 53 kreveta, od kojih je njih 48 popunjeno”, naveo je Petrović.
On je istakao da je očigledno da postoji nedostatak određenih lijekova, poput antibiotika “Longacef”, pa će u narednom periodu biti izvršena dodatna nabavka medikamenata kako se ne bi ugrozili životi oboljelih od virusa korona.
“Dogovor je da Trebinje i Gacko iznađu način da se ti lijekovi obezbijede i da se pomogne i drugim lokalnim zajednicama koje to nisu u mogućnosti da urade”, naveo je Petrović.
Prema njegovim riječima, svi zdravstveni radnici na području istočne Hercegovine biće dodatno novčano nagrađeni za sav trud i rad koji ulažu u proteklih duže od godinu dana u liječenju pacijenata.
“Lokalne zajednice će učestvovati u sufinansiranju tih nagrada”, naveo je Petrović.
On je kazao da će tržišna inspekcija vrši pojačanu kontrolu cijena kako medikamenata, tako i osnovnih životnih namirnica.
Dogovor je i da se nabavi veća količina brzih antigenskih testova kako bi se spremno dočekala nadolazeća turistička sezona, dok će prioritet pri vakcinisanju imati i ona lica koja su angažovana u smjenama – poput zaposlenih u Rudniku i termoelektrani “Gacko” i Hidroelektranama na Trebišnjici, te u privatnim proizvodnim pogonima.
“Za vakcinaciju u ovom trenutku čeka oko 3.500 ljudi, koji su se prijavili. Prioritet moraju da budu i vatrogasci, pripadnici službi zaštite i spasavanja, radnici u Svislajon pogonima”, naveo je Petrović.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da je epidemiološka situacija nepovoljna i da je dogovor da se u narednom periodu donose jedinstvene mjere.
“To znači da ako zatvaramo ugostiteljske objekte u Trebinju i Gacku, da ih zatvaramo i u Bileći i Nevesinju”, dodao je Ćurić.
Načelnik Opštine Gacko Ognjen Milinković kazao je da je vakcinacija jedino rješenje da se zaustavi pandemija, te pozvao sve građane da se prijave za vakcine.