17.05.2021.
„Karavan kulture govora“ prvi put u Trebinju

U okviru projekta „Karavan kulture govora“ koji organizuje beogradsko udruženje „Izražajnost“ održana je radionica u Gradskoj upravi, pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Grada Trebinja.

Jedan od osnivača ovog Udruženja, Slobodan Roksandić istakao je da su oni prilikom ove posjete poslali dvije važne poruke –„STOP poštapalicama“ koja se tiče upotrebe riječi i brojne savjete za učenike kako da ne budu monotoni tokom školskih časova.

„Procenjuje se da srpski jezik ima pola miliona reči, a mi prema statistici koristimo svega oko 2.000 i to je poražavajuće. Decu u fazi osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta je najvažnije podsećati da je kultura govora važna za uspeh u životu, ma čime se oni bave. Kad god se sretnemo sa njima damo im niz tehnika, kako da se bolje usmeno izražavaju kroz život, ali u razgovoru sa njima ih podsetimo da je nezavisno od toga da li će u životu biti lekari, advokati ili bilo šta drugo, veoma važno da se dobro izražavaju“, rekao je Roksandić.

Milan Bosiljčić, jedan od osnivača udruženja „Izražajnost“ naglasio je da ovo Udruženje ima za cilj dizanje svijesti o kulturi govora, te da će svoje radionice sprovoditi u sedam gradova Republike Srpske.

„Osim Trebinja, bili smo i u Banjaluci, Doboju, Istočnom Sarajevu, Brčkom i Prijedoru. Karavan kulture podrazumeva dvodnevne aktivnosti, prepodne su radionice sa učenicima gde oni imaju priliku da izlažu i dobiju sugestije, da prepoznamo dobre i loše govorne navike, a uveče je stručna tribina“, dodao je Bosiljčić.

SLIKA 2.JPG (158 KB)

Gradonačelnik Trebinja, Mirko Ćurić rekao je da je zbog poštovanja epidemioloških mjera broj učenika koji prisustvuju ovoj radionici nažalost ograničen.

„Grad Trebinje će u zavisnosti od interesovanja i kvaliteta ovog projekta, u šta ne sumnjamo, potruditi da podstakne više opština iz Republike Srpske da svi to na neki način podržimo. Smatramo da je kultura govora jako važna i ovakvi i slični projekti imaju punu podršku Grada Trebinja“, kazao je Ćurić.

Jedan od učesnika radionice bila je i učenica Helena Brajić, dobitnik nagrade na literarnom konkursu sa temom „Značaj Srpskoj jezika i književnosti u očuvanju identiteta Republike Srpske“.

„Svjesni smo da je komunikacija svedena na onlajn platformu i da nam je draže ‘kuckati’ poruke koristeći brojne skraćenice i strane riječi, a nemamo priliku da budemo upućeni na koji način mi možemo pomoći da kultura komunikacije i argumentovanog dijaloga zaživi“, istakla je Brajić.

U okviru projekta sutra će u 19 časova u kino sali Kulturnog centra Trebinje biti održana stručna tribina, na kojoj će govoriti prof. dr Dragomir Kozomara sa Filološkog fakulteta Banja Luka, master komunikolog Slobodan Roksandić, a humanitarni radnik Arno Gujon obratiće se prisutnima putem video poruke.

Radio Trebinje