У оквиру пројекта „Караван културе говора“ који организује београдско удружење „Изражајност“ одржана је радионица у Градској управи, под покровитељством Министарства просвјете и културе Републике Српске и Града Требиња.
Један од оснивача овог Удружења, Слободан Роксандић истакао је да су они приликом ове посјете послали двије важне поруке –„СТОП поштапалицама“ која се тиче употребе ријечи и бројне савјете за ученике како да не буду монотони током школских часова.
„Процењује се да српски језик има пола милиона речи, а ми према статистици користимо свега око 2.000 и то је поражавајуће. Децу у фази основношколског и средњошколског узраста је најважније подсећати да је култура говора важна за успех у животу, ма чиме се они баве. Кад год се сретнемо са њима дамо им низ техника, како да се боље усмено изражавају кроз живот, али у разговору са њима их подсетимо да је независно од тога да ли ће у животу бити лекари, адвокати или било шта друго, веома важно да се добро изражавају“, рекао је Роксандић.
Милан Босиљчић, један од оснивача удружења „Изражајност“ нагласио је да ово Удружење има за циљ дизање свијести о култури говора, те да ће своје радионице спроводити у седам градова Републике Српске.
„Осим Требиња, били смо и у Бањалуци, Добоју, Источном Сарајеву, Брчком и Приједору. Караван културе подразумева дводневне активности, преподне су радионице са ученицима где они имају прилику да излажу и добију сугестије, да препознамо добре и лоше говорне навике, а увече је стручна трибина“, додао је Босиљчић.
Градоначелник Требиња, Мирко Ћурић рекао је да је због поштовања епидемиолошких мјера број ученика који присуствују овој радионици нажалост ограничен.
„Град Требиње ће у зависности од интересовања и квалитета овог пројекта, у шта не сумњамо, потрудити да подстакне више општина из Републике Српске да сви то на неки начин подржимо. Сматрамо да је култура говора јако важна и овакви и слични пројекти имају пуну подршку Града Требиња“, казао је Ћурић.
Један од учесника радионице била је и ученица Хелена Брајић, добитник награде на литерарном конкурсу са темом „Значај Српској језика и књижевности у очувању идентитета Републике Српске“.
„Свјесни смо да је комуникација сведена на онлајн платформу и да нам је драже ‘куцкати’ поруке користећи бројне скраћенице и стране ријечи, а немамо прилику да будемо упућени на који начин ми можемо помоћи да култура комуникације и аргументованог дијалога заживи“, истакла је Брајић.
У оквиру пројекта сутра ће у 19 часова у кино сали Културног центра Требиње бити одржана стручна трибина, на којој ће говорити проф. др Драгомир Козомара са Филолошког факултета Бања Лука, мастер комуниколог Слободан Роксандић, а хуманитарни радник Арно Гујон обратиће се присутнима путем видео поруке.
Радио Требиње