У Градској управи данас су са 15 корисника потписани уговори о додјели материјалног гранта за набавку основних средстава за отпочињање или оснаживање сопственог бизниса.
Биљана Згоњанин, предсједник Удружења ЛИР Цивилно друштво које је имплементатор пројекта, истиче да ће сваки корисник добити грант, односно опрему у вриједности од 3.450 евра.
„Са пројектом смо кренули прије нешто више од годину дана и посебно ми је задовољство што смо данас у Требињу, да потпишемо уговоре са 15 корисника. Након потписа уговора, крећемо у објаву тендерске процедуре која ће трајати мјесец дана и онда ћемо им доставити конкретну опрему коју ће користити за почињање новог или проширење постојећег бизниса. Наредне године ћемо у Требињу проводити пројекат запошљавања у постојећим фирмама, гдје ћемо запослити 15 људи такође кроз додјелу опреме“, рекла је Згоњанин.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић казао је да је укупна вриједност пројекта 286.000 марака, од чега је Град Требиње издвојио 104.000 КМ.
„Када је ријеч о овом пројекту, наш једини захтјев је био да људи желе да раде. Пројекат траје од 2023. до 2026. године, дио је реализован а остало ћемо у наредним годинама. Морам истаћи да смо имали више заинтересованих кандидата, него што је било новца у оквиру овог пројекта, али сви суграђани који имају идеју покретања сопственог бизниса или унапређења могу да нам се јаве преко Развојне агенције Града Требиња и потрудићемо се да помогнемо свима. Што се тиче обавеза корисника који су данас потписали уговоре, обавезни су да њихова фирма послује 12 мјесеци, након чега опрема која ће им бити додијељена прелази у њихово власништво“, рекао је Ћурић.
Средства за оснаживање посла добио је Филип Вукаловић, власник фирме „Vukalović Company“, која се бави климатизацијом и електроинсталацијом.
„Захвалио бих прије свега Граду Требињу, али и свима који учествују у реализацији пројекта. Имамо 12 запослених радника и свака помоћ добро дође. Средства која смо добили уложићемо у куповину машина за фирму“, рекао је Вукаловић.
Драган Ђурић, један од власника Рачуноводствене агенције „Contable“ Требиње каже да ће им средства бити од велике помоћи, те да планирају и наредне године аплицирати на овај или сличан пројекат.
„Сматрам да је свака помоћ свима нама добро дошла, без обзира колико прихода имају фирме. Када опет буде овакав пројекат, пријавићемо се, испоштовати процедуру и наше обавезе. Тренутно имамо три радника, а када уложимо и ова средства у рачуноводствени програм, како бисмо могли радити и са већим фирмама, свакако да ћемо запослити још радника. Морам захвалити и Развојној агенцији Града Требиња, јер су нас они обавијестили о пројекту“, навео је Ђурић.
Носилац пројекта „Удруживање снага за радна мјеста и стабилност“ је њемачка невладина организација АСБ, а пројекат финансира њемачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој, док је дио средстава за пројекат издвојио и Град Требиње.
Општи циљ пројекта је да допринесе одрживом локалном социоекономском развоју и интеграцији угрожених појединаца, посебно жена и младих у БиХ.