Градоначелник Требиња Мирко Ћурић потписао је данас уговоре о бесповратној новчаној подршци за самозапошљавање са 60 лица која су се јавила на јавни позив Града, за шта је из градског буџета издвојено 1.295.000 КМ.
Ћурић је истакао да 60 лица, која су данас потписала уговор, довољно говори да у Требињу влада привредни амбијент и да људи желе да раде.
Он је додао да овај пројект траје 24 мјесеца и износ који наши суграђани могу добити за покретање бизниса је од 18.000 до 40.000 КМ, у зависности од бизнис идеје и броја људи које ће запослити у наредном периоду.
„Ово је први пут да је једна локална заједница издвојила оволики износ за самозапошљавање. Након потписивања уговора, исплаћује се 60 одсто средстава, послије годину дана 25 одсто и на крају пројекта преосталих 15 одсто средстава. Као и претходних година, сви наши суграђани који се запосле преко Града или Завода за запошљавање РС те ако испуне све услове и убудуће ће имати нашу подршку“, рекао је Ћурић.
Бојан Вучуревић, начелник Одјељења за туризам, заштиту животне средине и предузетништво каже да су комисију за провођење позива, поред надлежног одјељења, чинили и Развојна агенција Града Требиња, Подручна привредна комора РС и Завод за запошљавање РС – Филијала Требиње.
„Основне упуте за писање бизнис плана и за сваку врсту помоћи била је задужена Развојна агенција Града Требиња. Наши суграђани најчешће су се опредијељивали за пружање услужних дјелатности – салони љепоте, фризерски салони, фото и видео услуге, као и грађевински сектор – обрада и уградња камена. Имамо по први пут и нове дјелатности, два кол центра, као и он-лајн трговина и куповина. Све су то неке дјелатности које су допуштене правилником о оснивању самосталне предузетничке радње и нема бојазни да може доћи до било каквих злоупотреба“, навео је Вучуревић.
Јована Ђајић, дипломирани инжењер пољопривреде, је уз помоћ Градске управе отворила Едукативни центар „Tinker Labs“.
„Задовољна сам са износом од 24.000 КМ и много ће ми значити за даљи рад. ‘Tinker Labs’ је центар за практичну науку, у којем дјеца узраста од 3 до 12 година, стичу знања кроз различите забавне експерименте из области науке, технологије, инжењерства, математике и умјетности“, истакла је Ђајић.
Драгана Окука, специјалиста дјечије и превентивне стоматологије, која је данас потписала уговор, рекла је да ће уз 30.000 КМ помоћи од града Требиња отворити специјалистичку ординицију.
„Ова средства ћу да искористим и за набавку специјалног апарата за инхалациону седацију, који служи за пружање стоматолошких услуга дјеци са посебним потребама, а може и за одрасле особе, када имају страх од зубара. Овакав апарат има тек пар ординација у РС“, навела је Окука.