У Београду је потписан Споразум о сарадњи између Града Требиња, требињског Дома ученика и Ученичког центра Београд, с циљем унапређења образовања, повезивање удружења дјеце и младих кроз различите облике њихових програма и активности, социјално-хуманитарних активности.
Овај споразум, који подразумијева организовање и реализацију активности у области културе, спорта, васпитно-образовног рада, те социјално-хуманитарних активности, потписали су градоначелник Требиња Мирко Ћурић, директор Дома ученика Требиње Миро Гредо и директор Ученичког центра Београд Љубиша Антонијевић.
Својим присуством подршку потписивању овог споразума о сарадњи између ученичких центара пружио је и државни секретар Министарства просвјете Србије Зоран Kасаловић у име министра просвјете Србије Бранка Ружића.
Ћурић је рекао да је замисао градских власти да јаче повезују грађане Требиња и Србије и да ту сарадњу подигну на још већи ниво у областима образовања, културе и спорта.
“Хоћемо да размијенимо искуства, да изађемо у сусрет свим људима из ове категорије да могу бесплатно да се смјесте било да је у питању неко из Србије у Дому ученика у Требињу или грађани Требиња и добрим дијелом Републике Српске да дођу у Београд”, рекао је Ћурић.
Он је навео област здравства није дефинисана у овом споразуму, али да ће настојати да се пацијенти из Требиња, који треба да иду у Београд, буду тамо бесплатно смјештени док обаве неке од прегледа, те да сматра да ће то бити остварљиво.
Ћурић је рекао да је град Требиње везан за туризам и да је први пут забиљежио највећи број ноћења, односно прошле године чак 180.000, што је за 80 одсто већи број у односу на 2019. годину.
Он је захвалио и министру Ружићу и предсједнику Србије Александру Вучићу и свим грађанима Србије који су оставили велики траг у Требињу, изграђен је вртић “Србија”, уложено у духовни центар у Мркоњићима, родном мјесту Светог Василија Острошког, а тренутно се реновира требињски Стари град.
“Све уложено ће утицати на добробит свих и још више учврстити везу Српске и Србије”, рекао је Ћурић.
Државни секретар Министарства просвјете Србије Зоран Kасаловић је рекао да је заједнички циљ Србије и Српске побољшање живота, рада, професионално усавршавање ученика, јер ученички домови нису само мјесто гдје дјеца бораве, него и више од тога, то су мјеста гдје живе, стичу своја прва искуства, знања и потребу да се професионално усавршавају, што је и један од циљева града Требиње.
Он је напоменуо да је овај споразум још један у низу видова сарадње Србије и Српске и да је то један од најбољих начина сарадње, прије свега између младих људи, који су креативни, амбициозни и који су будућност и гарант бољих веза.
“Надам се новим сусретима са новим могућим опцијама сарадње у будућем периоду, ово значајно доприноси квалитету рада и живота ученика и студената”, рекао је Kасаловић.
Директор Ученичког центра Београд Љубиша Антонијевић рекао је да је ово изузетно важан дан, те захвалио Требињу за спремност и подршку у протеклом периоду.
Он је навео да Ученички центар Београд већ дуго година ради на повезивању и интеграцији свих установа који се баве смјештајем ученика и студената на територији Србије, Црне Горе, Републике Српске, Федерације БиХ, Словеније, Хрватске, Сјеверне Македоније.
“Ово је за нас веома важно, јер први пут правимо сарадњу са установном из наше братске Републике Српске. Наше задовољство ће бити врло велико. Имаћемо прилику да имамо много већу сарадњу него до сада”, рекао је он, те подсјетио да Србија и Српска функционишу на основу Споразума о паралелним везама.
Он је навео да Ученички центар Београд има пет смјештајих јединица на подручју Београда, и шесту на Kопаонику, те да је препознао Требиње као будући град туризма.
Директор Дома ученика Требиње Миро Гредо је рекао да је ово још један доказ да Дрина заиста спаја, те да је ово наставак сарадње са републичког нивоа и да је Србија много допринијела подршком Требињу.
“Ово ће бити много значајно за све ученике прије свега. Замислите када дјеца која бораве у Дому ученика у Требињу, које има пружа много веће могућности него средине из којих долазе, дођу у Београд, каква ће то бити ширина у њиховим очима”, рекао је Гредо, додајући да ће и корист имати и запослени у образовним установама.
Према тексту споразума, стране потписнице успостављају међусобну сарадњу која ће допринијети развоју и унапређењу рада институција, те пружању могућности за реализацију заједничких интереса, како би сарадња била корисна за све стране.
То подразумијева организовање заједничких едукативних садржаја у области културе, спорта и васпитно-образовних дјелатности, размјену искустава о васпитном раду са ученицима, сарадњи у области едукације и слободних активности ученика и студената.
Подразумијева и заједничко организовање и учествовање запослених у састанцима, конференцијама и другим облицима професионалне едукације и стручног усавршавања, као и све друге облике сарадње који имају за циљ подстицање културне и образовне размјене између страна.
Након потписивања овог протокола у Прес-центру Удружења новинара Србије представљен је пројекат “Херцеговачка кућа”, о којем су говорили градоначелник Требиња Мирко Ћурић и директор Аграрног фонда Требиња Веселин Дутина.
Представништво Републике Српске у Србији организационо и финансијски је помогло презентацију пројекта “Херцеговачка кућа”.