18.10.2022.
Унапређење стратегије управљања чврстим отпадом кроз добре праксе ЕУ

Данас је у Требињу у организацији Града Требиња, у оквиру пројекта „Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине” завршен дводневни семинар на тему добре праксе ЕУ у погледу систем управљања чврстим отпадом. Семинар је одржан за представнике институција надлежних за очување животне средине, комуналних и инспекцијских служби и комуналних предузећа Требиња и Никшића, у циљу јачања њихових капацитета и унапређења прекограничне сарадње у овој области.

Семинару је присуствовало 20 представника поменутих институција, који су имали прилику стицати нова знања о доброј пракси у ЕУ у систему управљања чврстим отпадом на примјеру Републике Хрватске, новом приступу у производњи с циљем избјегавања настанка отпада, интегралном одрживом управљању отпадом, биолошким и термичким третманима отпада, и сл.

Предавачи су били доц. др Драгана Нешковић Маркић са Факултета здравствених наука Паневропског универзитета АПЕИРОН и доц. др Драженко Бјелић са Технолошког факултета Универзитета у Бања Луци.

„На семинару смо истакли примјере добре праксе у управљању отпадом у ЕУ,  представили принципе циркуларне економије, као и изазове са којима се сусрећу Босна и Херцеговина и Црна Гора у току транзиције ка циркуларној економији.” – истакла је Драгана Нешковић Маркић. Такође је додала и то да су учесницима представљени нови приступи у производњи с циљем избјегавања отпада као и принципи интегралног управљања отпадом.

Један од учесника се осврнуо на тематику предавања рекавши: „Уз развој индустрализације, данашању популацију и планету Земљу највише забрињава управо отпад и како га на најбољи начин искористити. Као што смо могли чути на овом семинару, најбољи примјер управљања отпадом у нашем окружењу је Република Хрватска. Било би пожељно што интензивније радити на подизању свијести становништва, селективно одлагати отпад, користити га као гориво и поново га употријебити, односно рециклирати.“

Пројекат „Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине” има за циљ јачање капацитета институција које се баве заштитом животне средине и информисање становништва о значају унапређивања система управљања чврстим отпадом и усклађивања са стандардима Европске уније у овој области, а реализује га Град Требиње у партнерству са организацијом ФОРС Монтенегро и Комуналним предузећем из Никшића. Пројекат се спроводи у Требињу и Никшићу.

Пројекат финансира Европска унија посредством Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини, у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014-2020. Укупна вриједност пројекта износи нешто преко 584.000 евра, од чега је Европска унија обезбиједила скоро 317.000 евра бесповратних средстава.

Вриједност пројекта за Требиње износи око 178.000 евра, од чега Европска унија финансира преко 96.000 евра, док је суфинансирање у износу око 82.000 евра обезбиједио Град Требиње.