Све локалне заједнице на подручју источне Херцеговине предузеће заједничке мјере на спречавању ширења новог вируса корона на овом подручју – усаглашено је након заједничког састанка представника ових општина и Града Требиња са радницима здравственог сектора, МУП-а, Института за јавно здравство Српске, представницима великих предузећа и Црвеног крста.
Извршни директор Савеза општина источне Херцеговине Лука Петровић рекао је да је ситуација са вирусом корона веома озбиљна, али да нема мјеста драматизацији и страху, већ да је најважнија дисцплина свих грађана због чега се и доносе бројне превентивне мјере.
Он је истакао да су задравствени радници спремни да изврше тестирање свих потенцијално сумњивих случајева, али да је веома важно да се она лица која имају неке од симптома новог вируса што прије јаве здравственим радницима, односно хигијенско-епидемиолошкој служби.
“Људи не смију да скривају симптоме и да се савјетују преко друштвених мрежа или форума”, навео је Петровић.
Говорећи о организацији рада у свим колективима, Петровић је истакао да је неопходно подићи степен дезинфекције како самих радника, тако и просторија у којима бораве, те јавних површина и средстава јавног превоза, али и омогућити рад од куће у свим областима које то дозвољавају.
У свим продавницима, супер маркетима, банкама, те осталим продајним или услужним објектима, неопходно је, закључак је овог састанка, обезбиједити смањење гужви и стварање редова гдје ће простор између људи бити најмање три метра.
“Нема потребе за стварањем залиха. Из тог разлога, донесена је одлука да се врши контола сваке куповине од стране продајних објеката”, навео је Петровић.
Оно што је веома важно, нагласио је Петровић, јесте увезивање свих локалних организација Црвеног крста, али и контрола спровођења свих мјера од стране надлежних инспекцијских органа и припадника Министарства унутрашњих послова.
“Наш заједнички став је да објекти којима је забрањен рад не треба да не раде седам или десет дана, већ до даљег, док са терена не добијемо информацију да се ова превентивна мјера може ставити ван снаге”, појаснио је Петровић.
Све мјесне заједнице на подручју источнохерцеговачких општина задужене су да грађанима пренесу најважније информације о вирусу корона, дају им препоруке и старијим суграђанима савјетују да не напуштају своје домове или да оду на село и тамо проведу одређено вријеме док се ситуација са вирусом колико-толико нормализује, јер су они најугроженија категорија која трпи највише посљедице.
Петровић је појаснио да је током протекле ноћи вршен попис свих путника који су допутовали из мјеста у којима је забиљежен вирус корона – из Бањалуке и Београда, јер је то једна од превентивних мјера.
“Још увијек има људи који кроз шалу причају о овом вирусу. Много веће државе од нас, као што су Кина и Италија, имају огромних проблема, а замислите сада нас. Зато су превентивне мјере врло важне и треба их поштовати. Лако је док се не потврди један случај, а када се то деси, онда слиједе сасвим друге мјере”, навео је Петровић, наводећи да припадници полиције прате све оне који улазе на подручје Херцеговине преко граничних прелаза.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да је градски Штаб за ванредне ситуације донио нову мјеру којом ће сви привредници, којима је дозвољен рад, уколико не буду поштовали мјере одстојања између људи – без икаквог упозорења бити затворени.
“У Требињу нема лица која су заражена вирусом корона, а ситуација се прати 24 часа”, навео је Ћурић.
Он је казао да у требињској Болници имају сав неопходни материјал за овакве ситуације.
Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић рекао је да на подручју ове општине имају 24 лица која су се вратила из земља које се сматрају жариштем вируса корона, али да за сада нема потврђених случајева заразе овим вирусом.
Он је рекао да се мора размишљати стратешки, посебно о радницима који долазе у свакодневни контакт са људима.