Планирани буџетски приходи и примици за нефинансијску имовину укупно износе 32.437.440 КМ и већи су од буџета за 2021.годину за 13 одсто.
Буџетски расходи и издаци за нефинансијску имовину буџета су 30.709.440 КМ што је за 8,87 одсто више у односу на буџет за 2021. годину.
Највећи дио планираних капиталних инвестиција реализује се у оквиру Градске управе 5.900.000 КМ и преко Одјељења за просторно уређење 4.980.000 КМ.
„Међу значајнијим капиталним инвестицијама су: саобраћајнице, поплочавање и уређење градских пјешачких зона и тргова, тротоара и пратећа инфраструктура, изградња и уређење нових паркова и рекреативних зона, изградња зграде за професоре и љекаре, инфраструктура за Нову Болницу, саобраћајнице и инфраструктурно опремање земљишта у новим урбаним зонама, спортска инфраструкутра, дјечија игралишта и спортски терени, инфраструктура – руралне и градске мјесне заједнице, проширење и санација градске депоније и изградња сортирнице за рециклажу отпада“, појаснио је Ведран Фуртула, начелник Одјељења за просторно уређење.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је истакао да ће ово до сада бити највећи буџет града, што је оцијенио великим успјехом.
„Нацрт буџета града за 2022. годину у износу од 33.240.000 KМ и без кредитног задужења је за сваку похвалу. Није ово заслуга једног човјека, него свих људи који су укључени за боље Требиње. Сваке године смо све јачи и снажнији и буџет довољно говори о томе“, рекао је Ћурић.
Скупштина града Требиња данас је на 8. сједници усвојила Нацрт ребаланса буџета града за 2021. годину – у износу од 32.028.000 KМ, што је 3,99 одсто више у односу на усвојени буџет.
У образложењу одлуке начелника Одјељења за финансије Момира Шаренца, наводи се да је процјена да ће приходи нагодишњем нивоу бити остварени за 6,36 одсто више од усвојеног буџета, примици за нефинансијску имовину 19,03 одсто мање у односу на буџет, примици од финансијске имовине и примици од задуживања нису планирани ни буџетом ни ребалансом буџета за 2021. годину, остали примици за 53,68 одсто више од усвојеног буџета, неутрошена намјенска средства су на нивоу буџета за 2021. годину.
Порески приходи планирани су у износу од 12.134.000 КМ, односно 12,69 одсто више од усвојеног буџета за 2021. годину.
Непорески приходи по ребалансу су 13.243.750 КМ што је знатно мање од плана буџета.
Грантови су планирани у износу од 205.360 КМ, а трансфери у износу од 960.260 КМ што је веће за 15, 89 одсто у односу на план 2021. годину.
Планирани буџетски приходи и примици за нефинансијску имовину укупно износе 29.580.570 КМ што је 3,05 одсто више у односу на план.
Буџетски расходи и издаци за нефинансијску имовину у ребалансу буџета Града Требиња за ову годину су 29.571.365 КМ, што је 4,84 одсто више у односу на усвојени буџет.
Највећи дио планираних капиталних инвестиција 6.187.860 КМ, а са капиталним грантовима 6.423.860 КМ реализује се у оквиру Градске управе и преко Одјељења за просторно уређење.
„Најзначајније капиталне инвестиције су изградња Духовног православног центра Мркоњићи, реконструкција и инвестиционо одржавање инфраструктуре у градским и руралним мјесним заједницама, оборинска и фекална канализација, те Ватрогасни дом и Центар за особе са инвалидитетом“, појаснио је Ведран Фуртула, начелник Одјељења за просторно уређење.
Он је у завршној ријечи истакао да током изградње Духовног центра имају одређене проблеме и позвао све надлежне, да им помогну у бољем функционисању и правовременом извођењу радова на овом значајном пројекту.
Спасоје Радовић, начелник Одјељења за комунално-инспекцијске послове је навео да је за реконструкцију ЛЕД расвјете, набавку комуналне и канцеларисјке опреме, те за остале издатке у овој области издвојено 280.400 КМ.
Градоначелник Требиња Мирко
Ћурић је рекао да су буџетска средства у ребалансу већа за 1.230.000 KМ у односу на усвојени буџет.
„То довољно говори о нашем раду и планирању буџетских средстава“, навео је први човјек града.
На опозиционе критике на рад Аграрног фонда Града Требиња, Ћурић је истакао да у овом фонду ради троје дјеце погинулих бораца и осам демобилисаних бораца.
„Не желим да због неистинитих навода у медијима о наводном прању новца у Аграрном фонду, људи запослени у овој установи испаштају. Као градоначелник, нећу дозволити да се блати име овог фонда, који итекако има значајних резултата, који су вредновани и награђени. У Аграрном фонду се 120 људи бори да заради новац за своје породице, и ви се питате зашто су повећана средства из градске касе за подршку Аграрном фонду. Причајмо аргументовано, колико се демобилисаних бораца запослило у Требињу од 2012. до 2016. године“, запитао је Ћурић.
Осврнувши се на примједбе на дупло већа издвајања за спорт у градском буџету, Ћурић је рекао да је Требиње поносно на највећи број премијерлигаша до сада.
„Највећи новац за спорт из буџета се издваја на понос свих Требињаца. Дај Боже да остане овај број и да буде и већи, то треба подржати“, рекао је Ћурић.
Он је додао да се преко Спортског друштва „Леотар“ преко 2.000 дјеце бави спортом.
„Тога раније није било, а сви су до сада имали шансу“, закључио је градоначелник Требиња.
Скупштина града Требиња донијела је одлуку о дугорочном кредитном задужењу града у износу од максимално 5.000.000 KМ, а намјена ових средстава је, како је образложено – финансирање капиталних инвестиција.
Према плану утрошка кредитних средстава, по милион KМ намијењено је за учешће у изградњи слободне зоне, изградњу и прибављање спортске инфраструктуре те изградњу и адаптацију путне инфраструктуре.
За учешће у изградњи Аеродрома Требиње планирано је 600.000 KМ, колико је намијењено и за учешће у изградњи пословне зоне, пола милиона KМ биће издвојено за изградњу система за наводњавање, а 300.000 KМ за учешће у изградњи Дневног центра за дјецу и омладину са потешкоћама у развоју.
Kако је појашњено, кредит ће се, уз каматну стопу до 3,30 одсто, отплаћивати 10 година, грејс период новог кредита је цијела 2022. година, а биће реализован код пословне банке која буде изабрана на јавном тендеру.
„Укупна задуженост Града на дан 30. септембар 2021. по цјелокупном неизмиреном дугорочном дугу износи 16.277.638 KМ. Годишњи ануитет у буџету града Требиња за 2021. годину износи 2.159.004 KМ, што укупно чини 10,23 одсто у односу на износ остварених редовних прихода у 2020. години. Према новом задужењу, у складу са овом одлуком, годишњи ануитет у 2022. години износиће 2.175.151 KМ, што укупно чини 8,57 одсто у односу на износ планираних средстава у Ребалансу буџета за ову годину“, наведено је у образложењу одлуке.
Одборници опозиције били су против одлуке да град јавне финансије додатно оптерећује кредитним задужењем, уз тврдње да је она мотивисана предизборним потребема, на шта су одборници скупштинске већине одговарали да је кредит инвестиционе намјене, те да је Требиње далеко испод дозвољеног лимита задужености.
На примједбе из опозиције да план утрошка ових средстава у одлуци није прецизно дефинисан, из надлежног одјељења за урбанизам поручено је да је висина сваке инвестиције процијењена на основу релевантних студија и анализа, те да тачна вриједност сваке може бити позната тек по избору најбољег понуђача након расписаног јавног позива.
Градоначелник Мирко Ћурић је за планирано кредитно задужење рекао да ће та средства бити утрошена у стварање нове вриједности – на инфраструктурне пројекте који ће граду донијети развој и нова радна мјеста.
Скупштина је по пословнику морала да заврши рад до 20 часова, а о термину када ће сједница бити настављена, како је рекао предсједник Скупштине града Драгослав Бањак, одборници ће бити обавијештени у предвиђеном року од 15 дана.
Пред одборницима ће тада бити преосталих 15 тачака дневног реда.