Хвала свима који су учествyjy у одбрани Требиња од ватрене стихије. Свака част свима који су се укључили у гашење пожара посљедњих дана, поднијели су надљудске напоре да не буде људских жртава и да, упркос тешкој ситуацији на терену, материјалне посљедице буду сведене на минимум.
Ово је истакао замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић, у паузи скупштинског засједања.
„Велико хвала припадницима Територијалне ватрогасне јединице Требиње, Цивилне заштите, свим добровољним ватрогасним друштвима, радницима ЈУ `Екологија и безбједност` Требиње, припадницима Полицијске управе Требиње, МУП-а РС, који су обезбиједили дејстовање хеликоптера и свим нашим суграђанима који су се укључили у борбу са ватреном стихијом која је, у највећој мјери, била изазвана људским фактором“, рекао је он.
Отежавајућа околност, подсјећа, била је јер је пожарна линија била дуга више километара, због јаког дејства вјетра, високих температура те неприступачног терена.
Боковић је још једном апеловао на надлежне органе да се идентификују починиоци, који су узроковали пожаре и да се законски санкционишу.
„То је једини модел превентиве, да се овакве ситуације више не би дешавале. Узрок више од 90 одсто пожара у нашем граду је људски фактор. Ако се будемо одговорно понашали, нећемо бити изложени ситуацији какву смо имали посљедњих дана. Још једном апелујемо на становништво да се, поготово на овим високим температурама ваздуха, не пали ватра на отвореном и да се не употребљавају пиротехничка средства“, истакао је замјеник градоначелника Требиња.
Одговарајући на одборничко питање о потенцијалном изнајмљивању канадера или сличне опреме, која би се користила за ефикасно гашење пожара, Бошковић је рекао да то изискује значајна финансијска средства и сарадњу са институцијама на нивоу РС и БиХ.
„С обзиром на посљедња дешавања, вјерујем да ће надлежне институције имати разумијевања и да ћемо, прије свега са Републичком управом Цивилне заштите анализирати шта је то Требињу неопходно како би се у наредном периоду превентивно дјеловало и како би били што ефикаснији у гашењу пожара“, појаснио је он.
Град Требиње, додаје, тренутно припрема Процјену угрожености.
„У сарадњи са ОЕСЦЕ-ом, овим важним документом ће се дефинисати модели превентивног дјеловања, шта је потребно свим надлежним службама у граду и онима који нам дају логистичку подршку са републичког нивоа. Сходно томе, планираћемо потребна средства и набавићемо све што је неопходно, како бисмо имали адекватну реакцију на терену“, појаснио је Бошковић.