28.06.2021.
Завршена Школа за планинарске водиче, активни одмор међу три најважнија туристичка производа Требиња

Свечаном додјелом значки и диплома полазницима, вечерас је у Еко кампу „Ушће“ код Требиња завршена седмодневна школа за планинарске водиче.

Полазнике, њих укупно 29 из цијеле Српске, обучавали су инструктори планинарских савеза Српске и Србије, а обуку је успјешно положило њих 26, међу којима је и свих 17 учесника школе из Требиња.

Опремом су посебно награђени најбољи будући водичи међу мушкарцима и дамама – Игор Шкеро и Кристина Јашић, обоје из нашег града.

Милорад Кличковић, руководилац инструкторског тима у Водичкој служби Планинарског савеза РС, казао је за Радио Требиње да су полазници прошли обуку по програму Међународне уније планинарских и алпинистичких организација – за планираске водиче треће категорије, са компетенцијама да воде групе у љетним условима и до 3.600 метара надморске висине.

Кроз седмоденевни програм полазници су стекли бројне практичне вјештине потребне будућем позиву – од техника кретања на теренима различитих карактеристика, коришћења штапова, гелендера и ужа за спуштање, па до организационих знања – попут осмишљавања, планирања и припреме планинарских акција.

„Веома значајна тема обуке била је и прва помоћ, гдје су полазници имали прилику да се упознају са најсавременијим методама пружања медицинске помоћи. Измађу осталог, важан дио програма је и орјентација у природи, не само коришћењем ‘џи-пи-ес’ технике, већ и уз помоћ базичних средстава – карте и компаса, која нам јединa остају ако технологија закаже“, истиче Кличковић.

Замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић подсјетио је да се обука проводи у оквиру пројекта „Активни одмор – развој туристичких потенцијала Требиња“, који реализује Град Требиње, уз једнако финансијско учешће Фондације Хелветас – Моја Будућност и подршку Планинарског друштва „Вучји зуб“.

„Остали активности које су планиране кроз овај пројекат односе се на успостављање смјештајних капацитета у планинарском дому на Ублима, са еко-септиком, који подразумијева сву ону инфрастуктуру како би дом био стављен у пуну функцију. Очекујем да ће све бити завршено до краја љета и бити на располагању туристима, планинарима и рекреативцима који посјећују наш град“, истакао је Бошковић.

Он је напоменуо да је активни или аутдор туризам и у Стратегији развоја туризма града Требиња, која се односи на период од 2020. до 2030. године, препознат као један од три наша примарна туристичка производа, те да је овај пројекат један од конкретних корака у том правцу.

Бошковић је додао да је од великог значаја за перспективе требињског аутдор туризма и дугогодишњи активизам овдашњих заљубљеника у природу – планинара из друштва „Вучји зуб“, а развојни потенцијал на који наш град посебно рачуна – подручје Орјена, са статусом парка природе.