U novijoj istoriji Trebinja 4. oktobar spada u jedne od najslavnijih dana, kada su jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije nakon dvodnevnih teških borbi sa okupatorom oslobodile naš grad i donijele mu slobodu koju je čekao tri i po godine.
Slobodu Trebinju i svim njegovim stanovnicima donijeli su pripadnici Desete hercegovačke brigade i Druge dalmatinske brigade. Na slavne borce, koji su položili svoje živote za našu slobodu, danas su se podsjetili predstavnici lokalnog SUBNOR-a, Grada Trebinja, Socijalističke partije te predstavnici UABNOR-a iz Stoca i Mostara potomci i poštovaoci žrtava fašizma.
Delegacije su položile cvijeće na Spomenik borcima palim u borbi protiv fašizma 1941-1945 u Gradskom parku, nakon čega su uslijedila obraćanja njihovih predstavnika.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić je rekao da je u borbama za oslobođenje Trebinja poginulo 158 boraca, dok je tokom Drugog svjetskog rata poginulo 819 Trebinjaca širom okupirane Jugoslavije.
“Ne smijemo da zaboravimo ni na nedužne žrtve fašističkog i neljudskog terora, koje su opomena da i u najtežim trenucima treba da budemo ljudi, jedinstveni i složni”, naveo je Ćurić.
Predsjednik lokalnog SUBNOR-a Rajko Ćapin poručio je da su svi učesnici Narodnooslobodilačke vojske željeli samo jedno – da žive slobodno i da budu svoji na svome.
“Ginuli su kličući slobodi, iskazujući neviđeno junaštvo i viteštvo vrlinom ljudi, braće proletera, pripadnika svih naroda i narodnosti i žrtvujući sebe podarili su nam mir i dostojanstvo u novoj Jugoslaviji”, kazao je Ćapin.
On je naglasio da je Trebinje ponosno na više od 4.500 boraca koji su učestvovali u Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije, te na 12 narodnih heroja i na više od 200 nosilaca Partizanske spomenice 1941. godine.
“Ratni vihor i zločinačka ruka odnijela je 874 žrtve fašističkog terora. Neka im je vječna slava i hvala”, naveo je Ćapin.