22.04.2022.
22. april – Dan Zemlje

Dan Zemlje je datum od velikog značaja u zvaničnom kalendaru Ujedinjenih nacija i obilježava se od 1970. godine.

Obilježavanjem ovoga datuma stavlja se akcenat na stvaranje zajedničke svijesti o problemima koji ugrožavaju opstanak naše Planete kao što su: prenaseljenost, ugrožavanje biodiverziteta, zagađenje, neracionalno korištenje resursa i slično.

Ove godine obilježava se 52. godišnjica ovoga praznika, a ovogodišnja tema je “Investirajte u našu planetu”. Poruke koje dominiraju proslavom za 2022. godinu pozivaju nas na akciju, inovaciju i investiranje našeg vremena, znanja i volje u ozdravljenje prirodnog ambijenta.

Kompanije, vlade i građani, svi su podjednako odgovorni za stvaranje globalnog ekološkog saveza protiv nestanka biljnih i životinjskih vrsta, gubitka biodiverziteta, zagađenja vazduha, vode i zemljišta, a prije svega klimatskih promjena. Sve navedeno ima nepovoljne posljedice po sve vrste, pa tako i po ljude.

Iako smo najsvjesniji, ujedno smo i najodgovorniji za loše stanje životne sredine. Zato je na nama i najveća odgovornost da budućim generacijama omogućimo da žive u svijetu kakav smo naslijedili, ako ne i još boljem. A zdrava planeta nije opcija, već neophodnost.

U našim domovima ili na poslu možemo preduzeti male korake ili inicijative koje vremenom mogu pozitivno uticati na živote svih stanovnika ove naše prelijepe i bogate planete.

Evo nekih od njih:

– Razgovarajte sa ljudima iz svoje okoline o prednostima obnovljive energije;

– Preporučite prijateljima da klasične sijalice zamijene štedljivim;

– Posadite drvo i pozovite svoje prijatelje da učine isto;

– Naučite djecu da cijene prirodu i brinu o njoj;

– Reciklirajte i ohrabrite svoje prijatelje da čine isto;

– Smanjite upotrebu plastičnih kesa;

– Izračunajte svoj karbonski otisak. Uz pomoć tog parametra moći ćete da saznate koliki je vaš lični doprinos globalnom zagrijavanju.

– Kad god je moguće izbjegavajte korišćenje transporta koji zagađuje.

Neka svaki dan bude Dan Zemlje. Ponekad mali koraci dovode do velikih promjena.

Ovaj tekst je pripremljen u okviru projekta Prekogranična inicijativa za zaštitu životne sredine koji ima za cilj jačanje kapaciteta institucija koje se bave zaštitom životne sredine i informisanje stanovništva o značaju unapređivanja sistema upravljanja čvrstim otpadom i usklađivanja sa standardima Evropske unije u ovoj oblasti.

Projekat finansira Evropska unija posredstvom Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020, a u Bosni i Hercegovini ga sufinansira Grad Trebinje.

Projekat se sprovodi u partnerstvu sa FORS Montenegrom i Komunalnim preduzećem iz Nikšića.