U Gradskoj upravi Trebinje danas je održana obuka za udruženja građana o finansijskom i narativnom izvještavanju te poreskim obavezama.
Pravo na ovu obuku, koja se po prvi put organizuje na ovakav način, imala su udruženja čiji su projekti odobreni za sufinansiranje Odlukom gradonačelnika za ovu godinu, u oblasti kulture, nauke i društvene brige o mladima te zdravstveno-invalidske zaštite, društvene brige o starima, nacionalnim manjinama i povratnicima.
Slađana Skočajić, načelnik Odjeljenja za kulturu, porodicu, sport i obrazovanje je istakla da je u budžetu Grada Trebinja u ovoj godini za sufinansiranje ovih udruženja izdvojeno oko 200 000 maraka, a obuhvaćeno je oko 40 udruženja.
Prema njenim riječima obuke su organizovane u cilju uspostavljanja direktnog i boljeg kontakta sa ovim uduženjima te pružanja stručne pomoći u izradi izvještaja i realizaciji projekata.
„Ideja da na ovaj način poboljšamo saradnju sa uduženjima građana je proistekla iz pregleda njihovih izvještaja i realizacije projekta u protekle tri godine. Uočeno je niz manjkavosti za koje smatramo da je potrebno samo malo dobre volje, malo više edukacije. Naši stručni saradnici su pripremili ovu obuku sa ciljem da upute informacije udruženjima šta je to što bi trebalo popraviti, na koji način trebaju pravdati sredstva, šta je prihvatljivo, a šta nije, s jedne strane, a sa druge strane da damo informacije, u najboljoj namjeri, da poboljšamo saradnju Grada Trebinja sa organizacijama civilnog društva ali i da poboljšamo aktivizam udruženja građana, te olakšamo apliciranje za nove projekte time što ćemo izraditi šablon za aplikaciju koji će biti dosta jednostavan, kao i da umanjimo potrebu za velikom pratećom dokumentacijom“, istakla je ona.
Slađana Skočajić je rekla da će u narednoj godini komisija koja bude odlučivala o odobravanju ovih projekata voditi računa o rezultatima koji su postignuti u ovoj godini, kako izgledaju ovogodišnji izvještaji te nagraditi nove društveno korisne ideje.
„Novina u narednoj godini će svakako biti nešto ozbiljnije ocjenjivanje, prednost će se dati novim projektima, inovativnim idejama, organizacijama koje urade izvještavanje na pravilan način. Mi podstičemo organizacije civilnog društva da se obraćaju i drugim donatorima, a da je Grad Trebinje spreman da uradi sufinansiranje projekata za sve društveno prihvatljive ideje, za opšti boljitak aktivnosti organizacija civilnog društva u gradu Trebinju“,navela je Slađana Skočajić.
Zadovoljna je što je veliki broj udruženja prisustvovao današnjoj obuci, smatrajući da je to dobar signal.
„Bilo je dosta njihovih nedoumica, pitanja, sugestija. Mislim da ćemo raditi reviziju pravilnika tako da će organizacije koje budu imale značajnije projekte imati priliku da dobiju i veća sredstva. Dakle, da nagradimo one koji su aktivni, a da podstaknemo one koji su neaktivni“, rekla je Skočajićeva.
Ona je istakla da će u naredna tri mjeseca biti otvoren Društveni centar, koji će moći da koriste organizacije civilnog društva.
„Imaće prostor od 48 kvadrata koji će moći da se koristi za radionice, sastanke, uz čajnu kuhinju i sve ostale uslove“, ističe ona.
Za udruženja građana, tokom novembra i decembra, određeni su i termini za redovne konsultacije o realizaciji projekata i izvještavanja i to svake srijede, od 12 do 13 časova.
Radio Trebinje