У Требињу је тренутно највећа потражња за грађевинским и радницима из области туризма и угоститељства, а биљежи се и стално смањење броја незапослених, речено је данас на Сајма образовања и запошљавања.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић, који је отворио сајам, рекао је да је циљ да се у Требињу што више уписују занимања која имају будућност и да ће ученицима завршног разреда основних школа и њиховим родитељима данас бити представљене могућности уписа.
Он је подсјетио да је град претходних неколико година у сарадњи са Развојном агенцијом града /ТРЕДЕА/ и Фондацијом “Хелветас-Моја будућност” набавио одговарајућу опрему у требињском Центру средњих школа за угоститељско занимање и за Техничку школу, а биће набављена и информатичка опрема.
“Циљ је што боља и квалитетнија практична обука ученика и први пут ове године било је веће интересовање ученика за занате у односу на остале школе и они су сада и те како тражени”, напоменуо је Ћурић и изразио очекивање да ће што више људи наћи запослење у Требињу и Херцеговини.
Руководилац требињске Филијале Завода за запошљавање Републике Српске Драган Поповић навео је да та филијала биљежи стално смањење броја незапослених, да је тренутно на евиденцији 9.354 незапосленa лица, што је за 11 одсто мање него прошле године.
“Тренутно су дефицитарна занимања грађевинске струке, прије свега грађевинске занатлије и техничари и они би одмах добили посао да их има на евиденцији Завода”, истакао је Поповић и додао да недостаје и професора математике, те да нема ни незапослених љекара.
Поповић је истакао да су занимања будућности која ученици треба да уписују наредних 10 година, прије свега, из области информационих технологија, онлајн продаје и различити занати који се траже.
“О томе ће се на једном од панела на сајму разговарати како би се креирала адекватна уписна политика за наредну школску годину”, додао је Поповић.
Он је напоменуо да се у Требињу највише у овој години запошљавало радника у области угоститељства и туризма, који се опоравио после епидемије, а највише треба обучених конобара и кувара.
Директор Центра средњих школа Tребиња Недељка Илијић рекла је да је у том центру највеће интересовање ученика за упис занимања за медицинског техничара, као и за куваре, конобаре и у пољопривредном струци за агропроизвођача и прерађивача.
Вршилац дужности директора ТРЕДЕА Бојан Бендераћ истакао је да се овај сајам, који није класичан сајам запошљавања, организује ради унапређења практичне наставе у Требињу и да се одржава у оквиру пројекта “Ефикасно повезивање образовања и привреде”.
Он је рекао да су на овом сајму укључене образовне установе, институције и пословни субјекти који сарађују са школама и посредством којих се реализује практична настава.
“Акценат је на ученицима деветих разреда основних школа и на ученицима средњих школа који се већ образују за нека занимања, а биће организовани и тематски панели о улози практичне наставе и образовних институција за образовање квалитетних радника и разговараће се о уписној политици”, рекао је Бендераћ.
Сајам образовања и запошљавања, чији је циљ усклађивање образовног сектора са потребама тржишта рада, организује ТРЕДЕА, уз подршку града Требиња и Фондације “Хелветас-Моја будућност”.