05.03.2020.
Почео први Самит енергетике Западног Балкана – СЕТ 2020

У Требињу је данас почео први Самит енергетике СЕТ 2020 који је окупио преко 400 учесника из БиХ и земаља региона, а предвиђено је девет панела са више од 80 панелиста.

– Влада РС према преузетим директивама ЕУ и властитим плановима има визију, жељу и опредјељење да у наредних дест година изгради значајне енегетске потеницијале, прије свега из чисте енергије, што је и најзначајнија развојна шанса РС у наредном периоду. Сва та енергија има тржиште и намијењена је извозу, јер је дошло вријеме да се искористе наши потенцијали воде, сунца, вјетра- рекао је отварајући скуп премијер Српске Радован Вишковић.

Он је навео да је Влада РС спрема да са осталим нивоима власти у БиХ отвори преговоре и да се квоте које су дефинисане за БиХ, 400 мегавата вјетроелектрана и 400 мегавата соларних електрана, повећају – јер се већ први дан Самита енергетике показало да има спремних инвеститориа за изградњу објеката за кориштење потенцијала вјетра и сунца.

– Влада РС у наредних десет година има значајне планове за енергетске капацитете, врло брзо очекујемо почетак радова на Бук Бијелој, а потписивање уговора за изградњу и финасирање ХЕ Дабар је одгодио вирус корона у Кини на отприлике мјесец дана. Са кинеским партнерима имамо потписане уговоре за Бистрицу, и почетак реализације свих ових пројекта очекујемо у 2020 години – истакао је премијер Српске.

Од овог дводневног скупа очекујемо да струка каже како законодавна и извршна власт треба радити да би прилагодили законска рјешења и искористили ове велике природне потенцијале на добробит свих грађана, поручио је Вишковић, који је отворио дводневни Самит енергетике у Требињу.

Лука Петровић, генерални директор „Електропривреде РС“ је истакао да је важност овог скупа у подршци енергетици као важној грани развоја РС.

– Важно је да оснажимо комуникацију међу свим енергетским сегментима у овом региону и да то оснаживање буде на добробит и грађана ових простора али и профитабилности, стабилности и независности енергетских компанија на овом простору, навео је Петровић.

ТРЕБИЊЕ, 5. МАРТА /СРНА/ – Предсједник Владе Српске Радован Вишковић, генерални директор “Електропривреде Републике Српске” Лука Петровић и градоначелник Требиња Мирко Ћурић на самиту “Енергетска будућност западног Балкана”.

Он је напоменуо да је СЕТ први стручни, научни и енергетски самит на овим просторима.

– Овдје постоји десет одобрених научних тема из различитих области енергетске транзиције али и девет панела на којима ће бити око 85 учесника, модератора и уводничара. Све људи из струке, из ове области, окупљени на једном мјесту овдје у Требињу и ми ћемо послати једну важну поруку да иако живимо једни поред других да је потребно да комуникацијом и сарадњом оснажимо ту цјелину енергетике на Балкану и да је направимо још профитабилнијом и још независнијом у односу на окружење, глобално тржиште и конкуренцију – подвукао је Лука Петровић.

Говорећи о потенцијалима РС он је навео да је усвојеном Стратегијом развоја енергетског сектора до 2035. године, Планом развоја „Електропривреде“ РС од 2019-2020. и Акционим планом дефинисано да у наредних десет година у РС буду изграђени нови објекти који ће произвести хиљаду мегавата струје из обновљивих извора у РС.

– То није цјелокупан потенцијал јер је он многоструко већи од наведеног и сматрамо да ћемо бити у корацима са захтјевима и Енергетске заједнице и Европске уније те са свим глобалиним кретањима у свијету, рекао је Петровић.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је, пожеливши добродошлицу свим учесницима самита, истакао да је енергетика једна од кључних грана развоја те да ће у будућности бити доста уложено у развој обновљивих извора енергије.

– Сматрамо да су обновљиви извори енергије будућност и Град Требиње и околина са 260 сунчаних дана могу да буду тло за инвеститоре, да улажу у соларне електране. Подручје Херцеговине је идеално и за вјетроелектране. Закључци са овог самита ће нам бити наук да видимо куда да идемо али у исто вријеме и јесмо ли на правом путу – рекао је Ћурић.

Он је истакао да је Требиње град туризма те да је самит одлична прилика да се увиде и потенцијали конгресног туризма.

У оквиру самита у поподневим часовима биће одржана још два панела о енергетском прегледу региона-перспективама развоја те стању тржишта електричне енергије југоисточне Европе.

Копач: Република Српска се окреће енергетској политици ЕУ

– Република Српска је заокренула своју енергетску политику у посљедњих годину или двије дана и гради будућност само на обновљивим изворима енергије, гдје има конкуретне предности, а што је и будућност Европске уније – рекао је након првог панела под називом „Транзиција енерегетског сектора“ Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице.

janez-kopac.jpg (135 KB)

Он је навео да ЕУ има намјеру да се потпуно декарбонизују до 2050. године и већина земаља ће затворити све термоелектране на угаљ до 2040. године.

– Тај тренд имаће утицај и на БиХ, декарбонизација ће се морати десити и у БиХ, а то је потребно имати у виду сада када се одлучује о новим инвестицијама и доносе политичке одлуке – истакао је Копач.

Министар вањске трговине и економских односа БиХ Сташа Кошарац након прве панел дискусије је поручио да вјерује да ће БиХ бити ефикасна и да ће ући у процес испуњавања европских директива у енергетском сектору.

Извор: Радио Требиње