Za Trebinje možemo da kažemo da je grad sporta, što se vidi iz činjenice da u Trebinju egzistira 43 registrovana kluba, sa oko tridesetak sportskih disciplina i oko 2.000 aktivnih sportista do 18 godina.
Veliki broj klubova i aktivnih sportista omogućili su postizanje dobrih rezultata. Treba istaći da je Grad Trebinje imao učesnika na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, a možemo se pohvaliti i činjenicom da je u olimpijskom sportu imao i evropskog univerzitetskog prvaka. Trebinjski sportisti su u naš grad donijeli više medalja svjetskih i balkanskih prvenstava. Grad Trebinje afirmiše i podržava i sport osoba sa invaliditetom.
Sredstva za redovnu aktivnost sportskih klubova planiraju se u budžetu Grada, a njihova raspodjela se vrši prema definisanim kriterijumima. Djelatnost sporta u gradu Trebinju uređena je sljedećim aktima: Pravilnik o uslovima i kriterijima za finansiranje programa razvoja sporta u gradu Trebinje („Sl.glasnik opštine Trebinje“, broj 04/10 i 07/10) i Pravilnik o kategorizaciji sportova i sportskih organizacija u gradu Trebinje („Sl.glasnik opštine Trebinje“, broj 03/10“).
U sportske objekte se ulažu značajna sredstva tako da grad raspolaže sa 7 sportskih dvorana, 1 salu za borilačke sportove, 3 terena za fudbal, 7 terena za mali fudbal, 10 terena za košarku, 10 terena za basket, 7 rukometnih terena, 4 odbojkaška terena, 6 teniskih terena, 2 otvorena bazena i dva zatvorena, streljanom i atletskom stazom.
Sportski kompleks sa zatvorenim bazenom, dva fudbalska terena, terenima za tenis, košarku i odbojku i savremeno opremljenjnom teretanom nalazi se i u Gradu sunca nadomak Trebinja, gdje brojne sportske ekipe obavljaju svoje pripreme.
Grad Trebinje je osnovao Javnu ustanovu „Trebinjesport“ čiji su osnovni zadaci gazdovanje i održavanje sportskih objekata, te Sportsko društvo „Leotar“ koje krovna organizacija za sve klubove sa prefiksom „Leotar“.