24.08.2023.
Резултати излазног истраживања о еколошкој свијести грађана

 

У оквиру пројекта Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине у мају 2021. спроведено је почетно истраживање о знању и навикама становништва у вези са заштитом животне средине, одлагањем отпада, ставовима у вези са радом надлежних комуналних и инспекцијских служби, заинтересованошћу за рециклажу и сл. У циљу сагледавања евентуалног унапређења нивоа еколошке свијести грађана и стања у овој области током маја 2023. спроведено је излазно истраживање на референтном узорку на територији града Требиња.

Резултати излазне анкете показују да преко 80% испитаника сматра да се води довољно рачуна о животној средини  како у урбаном тако и у руралном подручју. У сличној мјери су задовољни стањем животне средине с обзиром да је 82% испитаника у урбаном језгру и 89% у приградској средини додјељује позитивну оцјену, гдје се у односу на почетно исраживање примјећује благи пораст задовољства стањем животне средине у приградском подручју, а благи пад код испитаника у градском језгру.

Када је ријеч о комуналној инфраструктури, значајан проценат испитаника, 74% у урбаном језгру и преко 60% у приградским срединама има доступну комуналну инфраструктуру (контејнере) за одлагање чврстог отпада. У односу на почетно истраживање, овдје је дошло до благог пада у урбаном и напретка од преко 20% у руралном подручју. С обзиром на наведено, истраживање може послужити као смјерница доносиоцима одлука за унапређивање у наредном периоду.

Сходно расположивој инфраструктури, висок проценат испитаника отпад одлаже у за то предвиђена мјеста, њих 73%, али и даље 19% испитаника одлаже отпад на депонију што је за 6% више него у почетном истраживању. Поред тога 4% испитаника отпад спаљује, што је благи напредак у односу на почетно истраживање (пад од 1%), али имајући у виду штетне посљедице и ризике од изазивања пожара које са собом носи спаљивање отпада, треба додатно уложити напоре на унапређивање и у овом домену.

Упоредни резултати два истраживања показују да је радом Комуналног предузећа задовољно 64% испитаника гдје је евидентан пораст од око 4% у односу на почетно истраживање. Исти резултат – 64% испитаника је задовољно радом комуналних инспекцијских служби.

Добра вијест је и то да је значајан проценат грађана (64%) и даље спреман да се лично ангажује у рјешавању проблема животне средине док је и даље преко 20% испитаника неодлучно. Притом, 74% њих сматра да је грађанска дужност пријавити немар према животној средини што је 3% више него код улазне анкете гдје је свега 26% испитаника заиста то и учинило. Ту је дошло до благог раста од 7% у односу на почетно истраживање, али сматрамо да се и убудуће посебна пажња треба посветити информисању становништва о правима и обавезама у области заштите животне средине и охрабривању грађанских иницијатива.

Да испитаници кривицу не виде само у надлежним службама показује њихово мишљење да су управо грађани ти који су најодговорнији за тренутно стање животне средине у нашем граду, као и то да главне узроке проблема виде у ниској еколошкој свијести грађана, депонијама, благој казненој политици и непоступању по прописима.

Циљ пројекта Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине је јачање капацитета институција које се баве заштитом животне средине и информисање становништва о значају унапређивања система управљања чврстим отпадом и усклађивања са стандардима Европске уније у овој области. Главне активности су укључивале набавку возила и опреме за комунална предузећа и комуналне инспекције, као и набавку и постављање полуподземних и осталих контејнера. Поред тога, кроз пројекат су организоване обуке  за запослене у комуналним преузећима и инспекцијским службама, семинари и презентације о доброј пракси ЕУ у погледу система управљања чврстим отпадом, прекогранична конференција на тему „Унапређивање система управљања чврстим отпадом”, истраживање структуре отпада у циљном подручју и могућности за побољшање система управљања чврстим отпадом, кампања информисања у циљу подизања нивоа еколошке свијести грађана, публикације на ове теме итд.

Пројекат  финансира Европска унија посредством Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини, у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014-2020, а у Црној Гори суфинансира Министарство јавне управе. Пројекат спроводи ФОРС Монтенегро у партнерству са Комуналним предузећем из Никшића и Градом Требињем.