18.08.2022.
Представљен идејни пројекат освјетљења споменика културе у Требињу

У великој сали Градске управе представљено је идејно рјешење освјетљења културно-историјских споменика на подручју ужег центра Требиња, са пратећом урбаном цјелином коју чине улице Јована Дучића, Вука Караџића и Његошева улица.

Идејни пројекат представио је инжењер Милан Кулић из Београда, који је и аутор рјешења и који иза себе има 40 година искуства стеченог широм свијета и то на сличним пројектима освјетљења материјалне културне баштине. Ријеч о идејном пројектном рјешењу којим је обухваћено 17 објеката, од којих су сви под заштитом државе.

“Требиње је један прелијеп град, можда и најљепши који сам обишао током своје каријере. Нигдје нисам видио да на тако малом простору постоји оволики број споменика културе од изузетног значаја. Мој тим је, у сарадњи са представницима Града, изабрао 17 локација на којима смо од почетка године радили како бисмо спремили идејно рјешење њиховог освјетљења. Примијенили смо најбољу свјетску технологију и наш приједлог је да се ради са опремом реномираних европских произвођача, који су доказани у свом послу и који на своју опрему нуде вишегодишњу гаранцију”, истакао је Кулић.

Кулић је рекао да је његов тим био посебно инспирисан архитектуром Арсланагића моста, зграде Музеја Херцеговине и Каменог моста.

“То су дјела врхунске архитектуре једног времена која Требињу дају једну посебну димензију. Можда људи који овдје живе то не примијете како то иначе примијетимо ми са стране, који смо овдје повремено, али овај град има душу, богато насљеђе и историју која оставља без текста. Драго ми је што су Град и градоначелник Мирко Ћурић препознали потребу да се споменицима културе да ноћно освјетљење које неће бити нападно и које неће да штрчи, већ бити допадљиво оку, а притом ће истаћи оно што један такав објекат чини јединственим и препознатљивим”, навео је Кулић.

Према његовим ријечима, са својим сарадницима радио је на више пројеката у свијету, а као најзначајније који су реализовани на Балкану истиче Стари град Бар, Златибор, Манастир Високе Дечане, Манастир Жичу, Београд на води, а по благослову патријарха припремају и пројекат освјетљења Пећке патријаршије.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић истакао је да ће се цјелокупна пројектна документација, након што буде у цјелости завршена, дати на увид и стручно мишљење надлежних у Заводу за заштиту културног и природног насљеђа Републике Српске, те да је циљ да сви радови који буду предвиђени коначним пројектом буду изведени на одговарајући начин и да се ниједним дијелом самог извођења ни на који начин не угрозе споменици културе.

“Ово освјетљење је заправо једна прича која кренеће од Моста Ива Андрића, поред Каменог моста, шеталиштем поред Требишњице до Арсланагића моста, другом страном обале до центра града гдје је пројекат предвидио и освијетљење објеката у улицама Вука Караџића, Јована Дучића и Његошевој те Катедралне цркве, Саборног храма, Споменика браниоцима Требиња, зидина Старог града, Музеја Херцеговине, Осман-пашине и Цареве џамије”, навео је Ћурић.

Ћурић је казао и да му је драго што су сагласност за израду овог пројектног рјешења дале све три вјерске конфесије у граду и што су својим присуством на овој презентацији потврдили важност овог пројектног рјешења, које ће се у наредном периоду додатно усаглашавати и дорађивати.

“Надамо се да ће коначан, главни пројекат са ревизијом и неопходним сагласностима надлежних за заштиту споменика културе, бити завршен до краја године, а прве радове на одређеним објектима очекујемо већ у 2023. години”, навео је Ћурић.

Он није изоставио ни могућност да ће за дио пројекта бити тражена подршка кроз ИПА програм Европске уније.