Представници 14 установа и организација које се баве случајевима насиља у породици данас су у Требињу потписали протокол који ће омогућити брже поступање у таквим ситуацијама, односно ефикаснију реакцију код препознавања насиља.
Начелник градског Одјељења за породицу и развој села Бојан Вучуревић рекао је да су се потписници обавезали на бржу и ефикаснију реакцију код препознавања случајева насиља у породици и осталих родно заснованих облика насиља.
„Очекујемо бржу реакцију и заједничко дјеловање свих потписника“, рекао је Вучуревић новинарима и додао да се потписаним протоколом дају смјернице и упутства за заштиту жртава насиља у породицу.
Он је додао да ће градоначелник Требиња именовати координациони тим, радну групу, којој ће сви потписници давати информације о случајевима насиља.
Координациони тим је дужан да надлежном одјељењу два пута годишње достави извјештај о случајевима насиља, док ће једном годишње та информација ићи на усвајање у градску Скупштину.
Замјеник командира за криминалитет Полицијске управе Требиње Синиша Бејат рекао је да је у посљедњих седам мјесеци забиљежено 18 кривичних дјела насиља у породици, односно да је порастао број ових кривичних дјела.
„Сусрећемо се са физичким насиљем, психичким, економским, радимо на њиховом расвјетљавању, поступамо према извршиоцима. У већини случајева та лица буду лишена слободе. Најчешће жртве су жене, малољетна дјеца, рјеђе мушкарци“, навео је Бејат.
Директор Центра за социјални рад Зоран Анђушић истакао је значај овог протокола којим ће се тачно знати која је улога потписница ради смањења насиља, а документ иде у прилог и жртвама које ће бити боље заштићене.
„Улога Центра за социјални рад је значајна и он ће предузимати све активности с циљем превенције и ефикасније заштите жртава насиља“, рекао је новинарима Анђушић и додао да Центар има улогу да даје психолошку подршку жртвама, оснажује и обезбјеђује им мјесто гдје на којем ће се осјећати сигурно, ако не могу да се врате у породицу.