25.08.2022.
Počela konferencija o klimatskim promjenama

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić otvorila je danas u Trebinju konferenciju “Klimatske promjene: rizici i zajedničko djelovanje u regionu”, pri čemu je ukazala da prostor bivše Jugoslavije trpi klimatske promjene i da se na ovim predavanjima mogu čuti dobre sugestije o ovom problemu.

Golićeva je nakon otvaranja rekla novinarima da cijeli prostor bivše Jugoslavije trpi klimatske promjene zbog korištenja fosilnih goriva od visokotehnološki razvijenih zemalja, te su od dvijehiljaditih godina zabilježene katastrofalne suše, poplave i požari koji su uticali na privredu i ekonomiju, ali i život i zdravlje stanovništva.

Ona je istakla da su toplotni talasi, koji su se dešavali do dva puta godišnje, ove godine premašili dosadašnje statistike, budući da je ove godine bilo pet toplotnih talasa sa tropskim noćima i enormno visokim temperaturama.

“Resorno ministarstvo se ozbiljno bavi ovim pitanjima; uspjelo je da za energetsku efikasnost obezbijedi 17 miliona evra bespovratnih sredstava od fondova koji se time bave”, rekla je Golićeva.

Ona je dodala da je, između ostalog, aplicirano za sredstva za projekat koji će se odnositi na oblast poljoprivrede, kao i projekat za zaštićena područja.

Direktor Fonda za životnu sredinu i energetsku efikasnost Republike Srpske Srđan Todorović rekao je da je ovaj fond uspio da u posljednjih 10 godina obezbijedi oko 20 miliona KM donatorskih sredstava koji su uloženi u oblast energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

“Ukupna ulaganja u oblast energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije u Srpskoj u proteklom periodu je oko 38 miliona KM”, rekao je Todorović, te istakao da je učinjeno mnogo, ali da ima još prostora za napredak u ovoj oblasti.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da su teme o kojima će se razgovarati na trećoj konferenciji o klimatskim promjenama značajne za Trebinje i Srpsku, te posebno istakao ugroženost naših područja od požara tokom ljetnih mjeseci.

“Upravo jedna od prezentacija će biti `Sistemi za rano otkrivanje požara`. To je nešto čemu mi težimo dugi niz godina. Imamo već neke projekte koji su aktuelni. U pitanju je prekogranični projekat sa opštinama Herceg Novi i Konavle”, rekao je Ćurić.

Direktor Javne ustanove “Ekologija i bezbjednost” iz Trebinja Stevan Bekan rekao je da zajednička saradnja sa Crnom Gorom i Hrvatskom treba da bude jača, te da je potrebno uspostaviti što bolje odnose zbog efikasnijeg i bržeg djelovanja.

“Granica ne smije biti prepreka kada su u pitanju elementarne nepogode”, rekao je Bekan.

Na trećoj konferenciji o klimatskim promjenama u Trebinju eminentni stručnjaci iz Srpske i regiona govoriće o rizicima i posljedicama klimatskih promjena te načinima prilagođavanja aktuelnoj situaciji u ovoj oblasti.