U Dnevnom centru za djecu sa poteškoćama u razvoju u Trebinju danas je otvorena senzorna soba, namijenjena djeci sa poteškoćama u razvoju, čije su opremanje sufinansirali grad Trebinje i program “Okvir za realizaciju ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u BiH”.
Projekat finansira Švedska, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa Unicefom i UN “Žene” u BiH, uz koordinaciju kancelarije rezidentnog koordinatora UN.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da kroz ovakve projekte grad želi da podrži ovu kategoriju, zahvalivši donatorima koji su učestvovali u realizaciji projekta i poboljšanju statusa ove kategorije.
“Ako ne budemo ulagali u kadrove, ako ne budemo razmišljali o budućnosti uzalud nam je oprema, tako da hvala svima koji su pomogli da se poboljša status ove kategorije. Ako mi kao društvo budemo dali doprinos da ovaj centar bude u punoj funkciji, nemamo razlog za sumnju da će to da bude tako”, rekao je Ćurić.
Predstavnik Unicefa u BiH Mark Luse istakao je da je senzorna soba namijenjena djeci sa poteškoćama u razvoju, te da će uveliko olakšati boravak djece u ovom centru, te da je ovaj centar primjer kako djeca sa poteškoćama u razvoju mogu biti uključena u društvo.
“On će ubuduće pomoći osobama sa smetnjama u razvoju i stimulaciji njihovih čula, kao i u svakodnevnom životu”, rekao je Luset.
Direktor Odjeljenja za razvojnu saradnju pri Ambasadi Švedske u BiH Eva Smedberg, naglasila je da je važno da ova soba postoji u Trebinju, gdje će djeca provoditi vrijeme u rekreaciji i edukaciji.
Zamjenik rezidentnog predstavnika UNDP BiH Viktor Munteanu rekao je da je otvaranje senzorne sobe primjer prethodno uloženog rada i truda, te podsjetio da je izgrađen objekat dnevnog centra.
Projekat se realizuje kroz program „Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u BiH” (SDG2BiH), kojeg finansira Kraljevina Švedska, a implementira UNDP u partnerstvu sa Unicef-om i UN WOMEN u BiH, uz koordinaciju kancelarije rezidentne koordinatorice UN-a.