U Trebinju je danas obilježena 31 godina od formiranja Trebinjske brigade. Tim povodom, vladika zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije služio je pomen u crkvi Svetog kneza Lazara za poginule borce Trebinjske brigade, dok su se brojne delegacije polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća na Spomenik braniocima Trebinja od 1991. do 1996. godine podsjetili na godišnjicu formiranja ove brigade Hercegovačkog korpusa Vojske Republike Srpske.
Cvijeće su položile delegacije Grada Trebinja i Boračke organizacije na čelu sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem i predsjednikom BORS-a Perom Vukovićem, ratnih jedinica, SUBNOR-a, političkih partija te brojni pojedinci.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić kazao je da su borci Trebinjske brigade stali na prve borbene linije i životima bespoštedno branili svoje porodice, grad i vjekovna ognjišta, ali i čast svojih predaka.
“Zbog više od 260 najhrabrijih koji su položili svoj život za otadžbinu, u miru imamo obavezu da čuvamo Republiku Srpsku – svetinju za sve nas, u koju, ne da se ne smije dirati, nego se u nju ne smije ni prstom upirati. Ona je za nas smisao slobode i bitisanja na ovim prostorima, stvorena u najteža i veoma izazovna vremena”, naveo je Ćurić.
On je kazao da su potrebni jedinstvo i sloga, a da podjele, posebno političke prirode, nikome ne mogu da donesu bilo šta dobro.
“Ne smijemo da dozvolimo da nas bilo ko dijeli na naše i njihove, da nas svađaju. To je lekcija iz istorije koju ne treba da ponavljamo, jer su je naši preci i te kako dobro osjetili na svojim plećima”, kazao je Ćurić.
Prema njegovim riječima, Trebinjci nikada, pa ni devedesetih godina, nisu željeli rat, već su bili prisiljeni da brane svoj grad i narod.
“Ponovo kažem – mir i samo mir, dobrosusjedski i partnerski odnosi, spremni da svakome dobronamjernom čovjeku pružimo ruku, ali i sada i za vijekove odlučni da pamtimo i pokoljenja podsjećamo na našu prošlost, znamenitu istoriju i kulturu, pomažući im tako da izgrade nacionalni i lični identitet.
Predsjednik Skupštine gradske Boračke organizacije Pero Vuković rekao je da je Trebinjska brigada sačuvala vojničku čast i odbranila Trebinje od daleko jačeg neprijatelja.
“Naša braća i drugovi su prije 31 godinu krvlju zalili temelje Republike Srpske, braneći dominantnu kotu Vlaštica. Imena poginulih boraca moramo da nosimo u svojim srcima, jer da nije bilo njih ne znam da li bismo danas stajali ovdje”, naveo je Vuković.
On je kazao da je najvažniji prioritet novoizabranog rukovodstva gradske Boračke organizacije da se zaposle nezaposlena djeca poginulih boraca u saradnji sa Gradskom upravom i privrednim subjektima.
“Imamo razumijevanja za državni i ekonomski trenutak u kome se nalazi Republika Srpska i za vrijeme u kome živimo, ali imamo moralnu, ljudsku i bratsku obavezu da pitanje nezaposlene djece palih boraca već jednom riješimo. I druga boračka pitanja su važna i njih ćemo u kontinuitetu rješavati. Za godinu dana, na istom mjestu, podnijećemo izvještaj šta smo uradili”, naveo je Vuković.
Vladika Dimitrije rekao je da su plod žrtve pripadnika Trebinjske brigade mir i sloboda, ali da se od ljudi, uglavnom, u miru ne zahtijeva da daju život, ali da se zahtijeva da daju žrtvu.
“I u miru kome živimo sve je zasnovano na žrtvenoj ljubavi, izvan čega nema ništa vrijedno. Sveštenik ili episkop ako se ne žrtvuje, niko neće čuti za propovijed Hristovu. Isto tako, ako se učitelj ili profesor ne žrtvuje za djecu – neće ih ništa naučiti, a ako se roditelji svim svojim životom ne daju da vaspitaju svoju djecu kao mladice, da ih odgajaju da izrastu pravo i da daju dobar rod – oni neće ništa uraditi”, poručio je vladika Dimitrije.
Predsjednik Skupštine gradske Boračke organizacije Pero Vuković rekao je da je Trebinjska brigada sačuvala vojničku čast i odbranila Trebinje od daleko jačeg neprijatelja.
“Naša braća i drugovi su prije 31 godinu krvlju zalili temelje Republike Srpske, braneći dominantnu kotu Vlaštica. Imena poginulih boraca moramo da nosimo u svojim srcima, jer da nije bilo njih ne znam da li bismo danas stajali ovdje”, naveo je Vuković.
Polaganju cvijeća na centralnom spomen-obilježje prethodio je defile boraca gradskim ulica, koji su nosili ratne zastave.
Na današnji dan prije 30 godina hrabri trebinjski borci uspješno su “slomili” neprijateljsku ofanzivu čime je Trebinje odbranjeno od napada hrvatske vojske. Ovaj dan se poslije uzeo kao dan formiranja Trebinjske brigade Vojske Republike Srpske.
Kroz Trebinjsku brigadu prošlo je oko 6.000 boraca. Za Republiku Srpsku je život dalo više od 260 pripadnika brigade, čija su imena upisana na Spomenik braniocima Trebinja i u Spomen-sobi. Brigada je za svoj ratni put odlikovana Ordenom Petra Mrkonjićima, a veliki broj njenih pripadnika i drugim odlikovanjima i medaljama.