12.08.2020.
Informacija o inicijativi – Zona smanjene upotrebe plastičnih proizvoda

Jedno od osnovnih strateških opredjeljenja za razvoj Trebinja jeste turizam. Svjesni smo da samo očuvana životna sredina može biti prihvatljiva turistička destinacija. Ispravno upravljanje otpadom predstavlja najrealniju sliku očuvanja životne sredine. Kako bi podstakli stanoviništvo i privrednike na području Grada da budu odgovorniji prema životnoj sredini, pokrećemo inicijativu „Zone smanjene upotrebe plastičnih proizvoda“.

Plastični predmeti se primjenjuju svuda oko nas. Uglavnom ih koristimo samo jednom i onda ih bacimo, što predstavlja velike probleme za životnu sredinu i naše zdravlje.
Ovakve plastične predmete teško je odvojeno sakupiti i reciklirati, zato je jedino ispravno što manje koristiti takve predmete i na taj način doprinijeti očuvanju životne sredine.

Ova inicijativa je dio aktivnosti u smjeru poboljšanja upravljanja otpadom u našem Gradu, a koju sprovodimo u okviru projekta „Integrisano upravljanje otpadom i sprečavanje morskog otpada”, koji finansira njemačka Vlada, a realizuje njemačka organizacija za medjunarodnu saradnju GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).

Aktivnosti koje pripremamo i provodimo pokrivaju sljedeća područja:

  1. bolja pokrivenost organizovanog odvoza kućnog otpada- povećanje broja kontejnera u Gradu kao i i njihovim adekvatnim razmještanjem;
  2. podsticanje odvojenog sakupljanja vrijednih materijala na izvoru i plasman istih na reciklažnom tržištu- odgovarajuće kampanje i ulaganja u infrastrukturu;
  3. jačanje svijesti i mijenjanje naših navika kojim sprečavamo nastanak otpada- promotivne kampanje.

Trenutno se obavlja nekoliko aktivnosti: poboljšanje odvoza komunalnog otpada na ruralnom području i pripremni radovi za pokretanje odvojenog sakupljanja određenih vrsta otpada s ciljem odvoza na reciklažu.

Sve ove aktivnosti imaju za cilj smanjiti pritisak na deponiju otpada, čime se ujedno i djeluje na troškove postupanja s otpadom.

Projekat „Integrisano upravljanje otpadom i sprečavanje nastanka morskog otpada na Zapadnom Balkanu” provodi se u regionalnoj saradnji u zemljama Jadranske regije, realizuje ga GIZ, a finansira Vlada Savezne Republike Njemačke.

Vrijednost projekta je 3.500.000,00 evra, a planirano vrijeme trajanja projekta je do 2022. godine.