Градоначелник Требиња Мирко Ћурић потписао је данас уговоре са учесницима јавног конкурса за издавачку дјелатност, који су остварили право на финансирање ауторских дјела.

Према ријечима градоначелника, стручна комисија је одлучила да ове године Град Требиње подржи објаву седам књига.

„Наравно циљ нам је да остају дјела иза људи, да напишу оно што ће читати генерације и што ће примјењивати генерације. Било која да је област у питању. Подржали смо један пројекат породице која има члана са потешкоћама,  која лично искуство преноси на странице књиге и која може да подијели своје искуство са осталима који имају сличне проблеме, да би лакше пролазили кроз то“, навео је он .

Душко Шаровић, директор Издаваштва „Видослов“ Епархије захумско-херцеговачке и приморске је истакао да ће дата средства искористити за превод, прелом, ауторска права и штампу књиге једног оксфордског професора.

„Ове године ћемо имати више издања али ово за које смо конкурисали нам је најбитније. То ће бити један превод књиге оксфордског професора и надамо се да ћемо до „Сајма књига“ да завршимо читав пројекат. У питању је дјело Дејвида Бентлија Харта које се зове „Прича о хришћанству, историја 2000 година хришћанске вјере“, навео је Шаровић.

Средства је добила и Дубравка Вујиновић, аматер писац за дјечију сликовницу под називом „Чедесни печурак“.

„Ја сам овдје први пут, као писац аматер. У питању је дјечија сликовница, која колико има везе са дјецом толико има везе и са дјецом са посебним потребама. Писана је из личног искуства, срцем. Добила сам 1.500 марака, што је довољно за двије трећине првог тиража, видјећемо како ће све то да прође. Бескрајно хвала градоначелнику и градској управи што су препознали прво мене као индивидуу и аматера и којој је ово први пут да ради нешто овог типа. Мислим да ће све ово имати и виши смисао јер ће неки дио ићи и у хуманитарне сврхе, управо за дјецу са потешкоћама“, навела је она.

Овај конкурс, Град Требиње је расписао други пут, а могли су да се пријаве аутори књига, збирки пјесама и прича, романа, новела, зборника, стручних монографија и фотомонографија. Буџет предвиђен за ове сврхе износио је 15 хиљада марака.