16.10.2023.
Gradonačelnici Trebinja i Beograda svečano otvorili “Hercegovačku kuću” na Vračaru

Gradonačelnici Trebinja i Beograda Mirko Ćurić i Aleksandar Šapić danas su svečano otvorili “Hercegovačku kuću” na atraktivnoj lokaciji u beogradskom naselju Vračar.

“Hercegovačka kuća” u Beogradu je prva te vrste van Republike Srpske i u njoj će svoje proizvode za početak plasirati 20-tak renomiranih proizvođača sa područja Trebinja i Hercegovine.

Gradonačelnik Trebinja Ćurić je rekao da se otvaranjem “Hercegovačke kuće” na simboličan način povezuju Republika Srpska i Srbija, te da će od danas građani srpske prijestonice imati mogućnost da u njoj kupe ono najbolje što dolazi iz Hercegovine, autohtono, organsko i prirodno.

On je naveo da samo u Beogradu živi 10.000 Trebinjaca, a znatno veći broj Hercegovaca koji su se ovdje decenijama obrazovali, stvarali porodice, postajali uspješni ljudi na odgovornim funkcijama, a koji nikada nisu zaboravili svoj rodni kraj i krševitu Hercegovinu odakle su im korijeni.

“Hercegovina sama po sebi jeste teritorijalno malena, veoma razuđena, ali smo zato svuda u svijetu, a posebno u našoj Srbiji dobro raspoređeni”, naveo je Ćurić i dodao da nema institucije gdje nećete sresti nekog iz Hercegovine.

U Hercegovini, kako je rekao Ćurić, kažu da postoje dva porijekla – Hercegovci i oni koji još ne znaju da su Hercegovci.

Ćurić je posebno zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je svesredno podržao projekat “Hercegovačka kuća” i lično se uključio u obezbjeđivanje neophodnih uslova za otvaranje objekta u Beogradu kao i gradonačelniku Aleksandru Šapiću i Udruženju Trebinjaca “Jovan Dučić”.

On je rekao da zna da će Beograđani postati redovni kupci hercegovačkih proizvoda i da vjeruje da će maloprodajni objekti biti otvoreni i u drugim gradovima.

“Cilj ovog objekta nije samo promocija Trebinja, već cijele Hercegovine – Bileće, Gacka, Nevesinja, Ljubinja, Berkovića i Istočnog Mostara”, istakao je Ćurić.

Pisebna zahvalnost upućena je Radu Petroviću, koji je dao nesebačan doprinos da se Hercegovačka kuća otvori u srpskoj prestonici.

Gradonačelnik Beograda Šapić je rekao da ceremonije poput ove današnje možda izgledaju kao male stvari, a suštinski su velike i duboke što se tiče srpskog naroda.

“Dok sam ja na čelu Beograda, ovaj grad će biti otvoren i na usluzi našeg naroda bez obzira gde žive. Beograd nije samo glavni grad Srbije nego glavni grad svih Srba u regionu”, istakao je Šapić.

Šapić je rekao da primjer “Hercegovačke kuće” daje ideju da se svuda u svijetu otvori “srpska kuća” sa autentičnim proizvodima sa ovog podneblja.

“Mislim da bi to bio dobar način ne samo da intenziviramo kontakt sa dijasporom, već i da predstavimo Srbiju na jedan autentičan način, a ne postoji bolje nego da predstavimo ono što je kod nas najbolje”, dodao je on.

Direktor Agrarnog fonda Trebinje Veselin Dutina ukazao je da je “Hercegovačka kuća” koja je otvorena u Beogradu četvrta u nizu i prva u Srbiji.

On je naveo da je ideja osnivanja prve “Hercegovačke kuće” 2017. godine bila da objedini male proizvođače, ali da je ona vrlo brzo prerasla u ozbiljan projekat.

Dutina je ukazao da su iza projekta “Hercegovačke kuće” u Beogradu stali rukovodstvo Srbije i Grada Beograda i da je namjera da se ovaj
projekat širi.

“Danas sa ponosom mogu reći da imamo saradnju sa 130 proizvođača. Ovdje u Beogradu će za početak proizvode plasirati njih 20-tak, ali vremenom ćemo ponudu proširivati tako da se nadamo da ćemo uskoro sve ono što se nudi u Republici Srpskoj ponuditi i ovdje”, rekao je on, zahvalivši svima na podršci.

Dutina je istakao da ovo nije samo prodajni objekat nego i učvršćivanje veza matice Srbije i Republike Srpske, te izrazio nadu da će ova saradnja biti još bolja i veća.

Posebna zahvalnost upućena je Radu Petroviću, koji je dao nesebičan doprinos da se Hercegovačka kuća otvori u srpskoj prestonici.

Svečanom otvaranju prethodio je čin osveštanja prostorija u kojoj je smještena “Hercegovačka kuća.