25.10.2022.
Град Требиње организовао прекограничне догађаје у области заштите од поплава и пожара

У оквиру реализације пројекта “Flood&Fire”, Град Требиње организовао је дводневне прекограничне догађаје у области заштите од поплава и пожара, гдје је учесницима представљен теоријски дио и одржана симулација пожара.

У овом пројекту поред града Требиња, учествују и општине Конавле, Равно и Херцег Нови.

Наташа Тучић, члан пројектног тима испред Града Требиња каже да је циљ пројекта подизање нивоа заштите и боља координација на овом прекограничном подручју у области заштите од поплава и пожара.

„Грађани ће имати вишеструку корист од овог пројекта, прије свега појачаће се степен комуникације и координације између поменутих локалних јединица, појачаће се надзори, размјењиваће се информације на овом простору који покрива 1.500 км површине. Један од главних резултата пројекта је да је успостављена комуникација између ватрогасно-спасилачких јединица из ових локалних заједница са циљем да упоставе што бољу комуникацију“, навела је Тучић.

Она је додала да ће сви учесници пројекта добити одређену опрему за ватрогасно-спасилачке службе, за коју су исказали потребу.

Маријана Чупић, пројект менаџер испред општине Конавле је истакла да је највећа добит овог пројекта да су се ове локалне ватрогасне јединице повезале.

„И овог љета било је доста пожара и ту је заједничка реакција кључна како би се ти пожари смањили. Овим пројектом смо добили потребну опрему за рад нашег ватрогасног друштва. И поред те потребне опреме битне су нам и ове заједничке вјежбе и размјена искустава“, казала је Чупић.

Јосип Рагуж, координатор пројекта испред општине Равно рекао је да би се тешко сами одлучили за набавку ове опреме која је намијењена за одбрану од пожара и поплава, односно природних катастрофа, те да ће им она много значити.

Перица Пушић, начелник Одјељења за рурални развој и привреду у општини Конавле истакао је да је веома важно да се кроз овакве пројекте обезбиједи неопходна опрема за ватрогасце како би њихове интервенције биле максимално ефикасне, а сигурност свих грађана на највећем нивоу.

“Заједничке активности кроз овај пројекат су заједничко надзирање односно имплементација система за превенцију пожара на прекограничном подручју”, казао је Пушић.

Јован Суботић, пројект менаџер испред општине Херцег Нови рекао је да је још један бенефит овог пројекта успостављање заједничке акције и утицај на легислативе ових држава које би олакшале сарадњу и помоћ при великим пожарима.

“Херцег Нови је пропатио ове године због великих пожара, имали смо отежан приступ опреми и технологији коју немамо у Црној Гори. Едукација и заједништво, опрема и превазилажење легислативних баријера су елементи овог пројекта”, навео је Суботић.

Пројекат “Flood&Fire” се реализује од августа 2020. године, а биће завршен до краја ове године.

Вриједност пројекта је око 1.800.000 евра, а финансира се средствима Европске уније од 85 процената, а 15 процената је учешће ових локалних заједница.