22.03.2022.
Град Требиње дио пројектa „Линк за сарадњу“ – Представници Града учествовали у ЕЛоГЕ форуму у Завидовићима

У оквиру пројекта „Јачање локалног учешћа и сарадње кроз партнерство јавних власти и организација цивилног друштва у Босни и Херцеговини – ЛИНК за сарадњу”, који се финансира из средстава Европске уније, одржан је први Форум организација цивилног друштва (ОЦД) и локалних власти у Јабланици.

Поред представника међународне заједнице и донатора, Форуму су присуствовали и представници локалних власти и ОЦД-а из Мостара, Требиња, Невесиња, Новог Града, Приједора, Равног, Берковића, Завидовића, Костајнице, Маглаја, Јабланице и Жепча.

У име Града Требиња сусрету представника локалних власти и цивилног друштва присуствовао је замјеник градоначелника Дражен Бошковић.

Средишњи догађај Форума било је покретање ЕЛоГЕ програма у БиХ. Како је речено, програм ће се спроводити у 12 градова и општина, с циљем унапређења рада локалних самоуправа, и то у складу са начелима доброг демократског управљања. Прва ЕЛоГЕ акредитована платформа у БиХ, коју чине представници конзорција пројекта, биће на располагању свим градовима и општинама у процесу самопроцјене током наредних мјесеци.

Ђанлука Вањини, шеф Секције операција за социјални развој, цивилно друштво и прекограничну сарадњу при Делегацији Европске уније у БиХ, истакао је важност сарадње између организација цивилног друштва и локалних власти.

„Пут који води ка ефикасној локалној управи захтијева постојање дугорочне визије, фокусиране на искреном уважавању потреба грађана и пословног сектора. Изградња повјерења мора да буде приоритет. Јачање партиципативних процеса и стратешки приступ су два услова потребна за успјешну реформу“, рекао је Вањини.

ЕЛоГе пројекат подразумијева мјерење учинка рада локалних самоуправа у односу на 12 демократских начела.

„Преузимајући обавезу примјене ЕЛоГЕ стандарда, градови и општине у Босни и Херцеговини су сагласне да ће мјерити свој учинак у односу на сваки од 12 принципа,” рекао је програм менаџер из Стручног центра за добро управљање у Савјету Европе Најл Шерин.

Позитивна искуства о ЕлоГЕ програму у Сјеверној Македонији и Хрватској са учесницима Форума подијелила је и Антонела Валморбида из Европске асоцијације за локалну демократију (АЛДА).

Иначе, пројекат “ЛИНК за сарадњу” почео је 2021. године и траје до 2023. године. Циљ пројекта је јачање капацитета и сарадње између локалних власти и цивилног друштва, те заједничко рјешавање специфичних проблема. Носилац пројекта је Мостар, а партнери су: Агенција локалне демократије Завидовићи, Агенција локалне демократије Приједор, Центар за развој Херцеговине (ЦРХ) из Требиња, АЛДА – Европска асоцијација за локалну демократију и АЛДА Скопље као придружени партнер.

Вриједност пројекта исноси преко 540.000 евра, од чега је Европска унија обезбиједила преко 490.000 евра бесповратних средстава.