Коуредник научног скупа Марко Аврамовић из Института за књижевност и уметност у Београду напоменуо је да је Дучићево пјесничко дјело настајало на фону који је српској поезији дао Костић, те да се цјелокупна српска поезија може разумјети, сагледавајући стваралаштво ова два пјесника.
Он је изразио је задовољство што суиздаваштвом које овај институт има са градом Требињем употпуњују едицију “Поетичка истраживања”.
“И овај зборник о Лази Костићу, као и претходни о Милошу Црњанском додатно осветљавају све претходне зборнике у овој едицији”, рекао је Аврамовић новинарима.
Руководилац Одјељења за књижевност и уметност у Институту за књижевности и уметност у Београду Светлана Шеатовић рекла је да ће овај научни скуп потврдити колико је Костић темељ модерне српске поезије 20. вијека.
“На научном скупу учествује 21 научни радник, пријављено је 30 научних радова, па ће ово бити највећи зборник”, рекла је Шеатовићева.
Она је оцијенила да је Костић имао посебан однос према Херцеговини, херцеговачком устанку и статусу Срба у БиХ од Берлинског конгреса 1878. године, када је најавио да ће долазак Аустроугарске на ове просторе бити окупација, а затим и анексија.
“Јован Дучић, Лаза Костић и Милош Црњански су песници који су били и дипломате. Црњански је био песник најнижег ранга дипломате, али Дучић је био песник дипломата високог ранга, био је први амбасадор у Краљевини Југославији. Лаза Костић је имао посебно место у Краљевини Србији, али и једног и другог повезује веза са матицом Србијом, која треба да буде спона која ће повезати српски народ у 19. и почетком 20. века који је био расут”, рекла је Шеатовићева.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је новинарима да је овај научни скуп највећи до сада, те да је одржан у и периоду епидемије вируса корона у онлајн формату.
“Сматрамо да је ово велико за Требиње и Дучића да наставимо све оно што се радило у претходном периоду. Потребно је да и ми данас оставимо дјела иза нас као што су и претходници остављали у неком веома тешком времену”, рекао је Ћурић.
У оквиру манифестације “Дучићев дан” у Музеју Херцеговине je одржана промоција Зборника “Мир, традиција и симбол у поезији Милоша Црњанског” и отворена изложба “Под златним и плавим небом: иконе грчких мајстора од 15. до 19. вијека у Народном музеју Србије”.
На Благовијести сутра у Херцеговачкој Грачаници од 9.00 часова биће служена Света архијерејска литургија и помен Јовану Дучићу, а у 11.30 часова у великој сали Скупштине града планиран је наставак научног скупа “Поезија и поетичка начела Лазе Костића”.
Истог дана од 18.30 часова у Музеју Херцеговине биће одржана промоција колективне монографије САНУ “Јован Дучић – песник и дипломата”.
Централни програм манифестације, свечана академија у част најзнаменитијег Требињца, ове године посвећена лауреату Дучићеве награде – Рајку Петрову Ногу, биће одржана у Културном центру Требиње од 20.00 часова, уз богат културно-умјетнички програм.
У суботу, 8. априла, у Музеју Херцеговине од 19.00 часова биће одржана ревија народних ношњи из фундуса ГКУД “Алат- Свислајон”, уз стручну пратњу етнолога.
Покровитељ манифестације “Дучићев дан” је град Требиње.