Градоначелник Требиња Мирко Ћурић данас је отворио научни скуп „Мит, традиција и симбол у поезији Милоша Црњанског“ чиме је почело обиљежавање културне манифестације „Дучићев дан“, која се традиционално одржава на Благовијести, када је преминуо пјесник Јован Дучић.
На овом скупу, који је окупио преко 25 реномираних проучавалаца српске поезије, током два дана, биће ријечи о 60 година „Ламента над Београдом“, посљедњој завјетној пјесми Милоша Црњанског, о феномену егзила који је премрежио дјело Милоша Црњанског, те о значају „Лирике Итаке“ и коментарима али и ширем контексту који није само пјеснички него и културни и историјски.
Ћурић је истакао да је изражена национална свијест Дучића и Црњанског родила и заједничку интегрисану мисао о вјечитом повратку родној груди.
„Kао што се Дучић вратио у своје мило Требиње тако је Милош Црњански, послије дугих странствовања, стигао у Београд и једном од најљепших својих пјесама ‘Ламент над Београдом’ освијетлио повратак и вјечни смирај у вољеном граду“, рекао је Ћурић.
Навео је да Дучића и Црњанског везује и љубав према Јадрану и Медитерану те да је Требињу част и задовољство што се ова два великана опет сусрећу, сада у граду на Требишњици.
Светлана Шеатовић, уредник скупа је рекла да „Дучићев дан“ представља посебан значај у оквиру специјалних веза Србије и РС, те да је ова манифестација прави бисер не само једног српског медитеранског града који је уточиште поезије него и једно право уточиште гдје се може проучавати српска поезија.
„Веза коју налазимо између Милоша Црњанског и Дучића, чини нам се, можда, на први поглед удаљена, али није тако далеко јер је и сам Црњански као човјек Паноније лутао за Медитераном и проналазио своје мјесто ту, а прави смирај је нашао под Срђем. Он никада није био у Требињу али ово је ванредна прилика да се Црњански и Дучић сретну у Требињу. Посљедњи пут су се срели као дипломате у Португалу, 1941. године када су се њихови путеви заувијек разишли – Дучић је отишао у САД, а Црњански у Лондон. Њихови животни путеви су пресијецани и пјесничким и дипломатским мисијама, а били су пресјечени и врло тешким околностима почетка Другог свјетског рата“, навела је она.
Бојан Јовић, директор Института за књижевност и уметност у Београду је навео да је овај скуп посвећен Милошу Црњанском пјеснику буре и посљератном пјесништву, гласноговорнику нових ритмова и слутњи у покољењу које је имало несрећу да искуси све ужасе великога рата.
Јован Делић, дописни члан Српске академије наука и уметности је градоначелнику Требиња, Музеју Херцеговине и Народној библиотеци Требиње уручио поклоне – најновија издања САНУ о Дучићу.
Минутом ћутања одата је почаст преминулом Александру Јоцановићу, декану Учитељског факултета у Београду, који је традиционално био учесник Дучићевих вечери поезије и допринио напретку ове манифестације.
У оквиру „Дучићевог дана“, вечерас у 18 часова, у Музеју Херцеговине, биће промовисан Зборник „Поезија и поетика Мирослава Максимовића“, а након тога отворена изложба „Отисци градитеља“ архитекте Бранка Пешића.
У Kултурном центру, у 20 часова, је „Вече лауреата“ – Ранка Јововића, под називом „Моли се владико, подвикни господару“, на којој учествују Хор „Трибуниа” Требиње, глумци Народног позоришта Београда Лепомир Ивковић и Биљана Ђуровић, солисти Опере Позоришта на Теразијама Душан Свилар и Мина Глигорић, вокални квартет Гимназије ,,Јован Дучић” Требиње уз клавирску пратњу Невене Живковић.
На Благовијести, сутра, у Херцеговачкој Грачаници, од 9 часова, биће служена архијерејска литургија и помен Јовану Дучићу, а у 11:30 часова почеће други дио научног скупа “Мит, традиција и симбол у поезији Милоша Црњанског”.
Од 19 часова, у Kултурном центру, биће одржана промоција Антологије савремене српске лирике у Источној Херцеговини „Херцеговачки вијенац“, аутора Гедеона Стајића.
Покровитељ манифестације „Дучићев дан“ је Град Требиње.