Hvala svima koji su učestvyjy u odbrani Trebinja od vatrene stihije. Svaka čast svima koji su se uključili u gašenje požara posljednjih dana, podnijeli su nadljudske napore da ne bude ljudskih žrtava i da, uprkos teškoj situaciji na terenu, materijalne posljedice budu svedene na minimum.
Ovo je istakao zamjenik gradonačelnika Trebinja Dražen Bošković, u pauzi skupštinskog zasjedanja.
„Veliko hvala pripadnicima Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje, Civilne zaštite, svim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, radnicima JU `Ekologija i bezbjednost` Trebinje, pripadnicima Policijske uprave Trebinje, MUP-a RS, koji su obezbijedili dejstovanje helikoptera i svim našim sugrađanima koji su se uključili u borbu sa vatrenom stihijom koja je, u najvećoj mjeri, bila izazvana ljudskim faktorom“, rekao je on.
Otežavajuća okolnost, podsjeća, bila je jer je požarna linija bila duga više kilometara, zbog jakog dejstva vjetra, visokih temperatura te nepristupačnog terena.
Boković je još jednom apelovao na nadležne organe da se identifikuju počinioci, koji su uzrokovali požare i da se zakonski sankcionišu.
„To je jedini model preventive, da se ovakve situacije više ne bi dešavale. Uzrok više od 90 odsto požara u našem gradu je ljudski faktor. Ako se budemo odgovorno ponašali, nećemo biti izloženi situaciji kakvu smo imali posljednjih dana. Još jednom apelujemo na stanovništvo da se, pogotovo na ovim visokim temperaturama vazduha, ne pali vatra na otvorenom i da se ne upotrebljavaju pirotehnička sredstva“, istakao je zamjenik gradonačelnika Trebinja.
Odgovarajući na odborničko pitanje o potencijalnom iznajmljivanju kanadera ili slične opreme, koja bi se koristila za efikasno gašenje požara, Bošković je rekao da to iziskuje značajna finansijska sredstva i saradnju sa institucijama na nivou RS i BiH.
„S obzirom na posljednja dešavanja, vjerujem da će nadležne institucije imati razumijevanja i da ćemo, prije svega sa Republičkom upravom Civilne zaštite analizirati šta je to Trebinju neophodno kako bi se u narednom periodu preventivno djelovalo i kako bi bili što efikasniji u gašenju požara“, pojasnio je on.
Grad Trebinje, dodaje, trenutno priprema Procjenu ugroženosti.
„U saradnji sa OESCE-om, ovim važnim dokumentom će se definisati modeli preventivnog djelovanja, šta je potrebno svim nadležnim službama u gradu i onima koji nam daju logističku podršku sa republičkog nivoa. Shodno tome, planiraćemo potrebna sredstva i nabavićemo sve što je neophodno, kako bismo imali adekvatnu reakciju na terenu“, pojasnio je Bošković.