Привући инвеститоре и добити смјернице за будући развој Републике Српске билe су теме дводневне конференције ИРБ-а под називом „Инвест Српска: Могућност инвестирања у Републику Српску“, kojа је током викенда одржана у Лакташима.
Могућности инвестирања, привређивања и изазови привредног развоја су пред Републиком Српском које треба искористити, порука је и циљ Прве инвестиционе конференције ИРБ-а.
У име домаћина, присутне је поздравио директор ИРБ-а Дражен Врховац, а учесницима се обратио и предсједник Владе Српске Радован Вишковић, предсједник парламента Српске Недељко Чубриловић, као и министар финансија Републике Српске Зора Видовић. Међу учесницима конференције био је и директор Привредне коморе РС Перо Ћорић, као и предсједник Удружења послодаваца РС Саша Тривић.
На дводневној конференцији учествовао је и замјеник градоначелника Требиња Дражен Бошковић који је подијелио искуства града Требиња из области инвестиционог управљања.
У оквиру панел сесије под називом „Равномјерни развој Републике Српске“, Бошковић је говорио о оним инвестицијама које су економски оправдане у локалним самоуправама, напоменувши да је туризам у Требињу тренутно у експанзији.
-Различитим активностима успјели смо промијенити туристичку слику Требиња и трудимо се да посјетиоцима понудимо нове садржаје. У том смислу, по први пут до сада израдили смо документ Стратигије развоја туризма Града Требиња који предвиђа различите пројекте, а посебно смо се фокусирали на развој руралног туризма, јер смо ту препознали значајан потенцијал и нашу конкурентност на туристичком тржишту. Када је у питању статистика, имамо податак да Требиње на располагању тренутно има преко 3000 регистрованих кревета, а у 2019. години је по први пут остварено преко стотину хиљада регистрованих ноћења, истакао је Бошковић.
Он је нагласио да је улагање у инфраструктуру предуслов за туристички, али и цјелокупни привредни развој града. Сходно томе, у Требињу је реализован низ инфраструктурних пројеката, од улагања у путне комуникације, изградњу обилазница и градских саобраћајница, магистралног пута Требиње – Љубиње, затвореног базена, пројекта рехабилитације Старог града, до улагања у Духовни центар Мркоњићи чија је изградња реализована уз подршку Влада Србије и Републике Српске.
Бошковић је истакао и да улагања у осталим областима у Требињу нису изостала:
-И у пољопривреди смо имали значајна улагања, а о томе свједочи и податак да смо прије само пар година у Требињу имали 350 регистрованих пољопривредних газдинстава, а данас их је више од седам стотина. Сваком од ових газдинстава на услузи је наш Аграрни фонд, који је и основан с намјером да инвестиције лакше дођу до крајњих корисника тј. пољопривредника и да управо они осјете ефекат тих улагања. Аграрни фонд данас има преко 2 000 корисника, а Херцеговачка кућа, коју смо такође основали у сврху јачања локалне пољопривреде, послује и откупљује производе од преко стотину локалних требињских газдинстава, рекао је Бошковић.
Бошковић је напоменуо и да је Град Требиње изградио систем за наводњавање, а ријеч је о пројекту којим је до сада обухваћено преко 80% обрадивих површина.
На питање о могућностима нових улагања, замјених градоначелника је оцијенио да су добри партнерски односи и умрежавање веома битни за даљи привредни развој Требиња и Републике Српске.
-Требиње је до сада реализовало низ пројеката у сарадњи са различитим домаћим и међународним организацијама, при чему је Градска управа такође сносила дио пројектних трошкова. Ми смо на вријеме препознали могућности које нуде организације попут УНДП-а, шведске организације СИДА, Владе Швицарске, Њемачке организације за међународну сарадњу ГИЗ и др., као и могућности које пружају ЕУ фондови, односно пројекти прекограничне сарадње и други донатори, а као важан партнер Требиња посебно се издвајају се Владе Републике Србије и Републике Српске, које су пружиле подршку бројним пројектима у области привреде, туризма, инфраструктуре, образовања, културе, спорта и др., казао је Бошковић.
Он је додао и да локалне заједнице сносе значајну одговорност за свој развојни пут, јер су управо оне носиоци бројних активности.
Замјеник градоначелника је оцијенио да су у будућем периоду неопходна значајнија улагања у унапређење области људских ресурса, као и демографске слике у свим локалним заједницама уопште. Бошковић је истакао да све локалне самоуправе требају да припремају пројекте у континуитету, како би конкретне идеје и развојна рјешења била на располагању свим потенцијалним инвеститорима или донаторима.