11.11.2022.
Требињу указана велика част да буде домаћин ктиторске славе Пећке патријаршије 2023. године

Игуманија Пећке патријаршије мати Харитина и сестринство указали су велику част Граду Требињу и градоначелнику Мирку Ћурићу да управо наш град наредне године буде домаћин прославе ктиторске славе највеће српске светиње која је посвећена Светом Арсенију Сремцу.

Тим поводом градоначелник Ћурић је јуче, 10. новембра, присуствовао Светој архијерејској литургији у Пећкој патријаршији, након које му је владика будимљанско-никшићки Методије предао овогодишњи славски колач, што симболизује новог домаћина за наредну годину, који треба да помогне у организацији славе наредне године. Приједлог да наш град буде домаћин дао је овогодишњи домаћин – предсједник Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији Милорад Арлов.

„Када уђемо у ову светињу и причестимо се крвљу Христовом не постоји сигурније мјесто од овог. Знајте да све док буде људи, Срба, који срце своје буду привијали уз Божије, дотле ће ове међе трајати и до тада ће ово бити наша земља”, поручио је владика Методије.

Владика је честитао Граду Требињу и градоначелнику Ћурићу што су на себе преузели домаћинство овако великог догађаја за Пећку патријаршију, вјерујући да ће наредне године на литургији у Пећи бити велики број православних вјерника из Требиња.

„Свети Сава је изабрао за свог насљедника Светог Арсенија Сремца који је пред најездом варвара, непријатеља и других зликоваца, који су опсиједали Жичу, нашао ово мјесто и поред Бистрице саградио светињу и овдје поставио трон ариепископа и патријарха српских”, навео је владика Методије.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић захвалио се мати Харитини и сестринству Пећке патријаршије на указаној части да наш град буде домаћин ктиторске славе 2023. године, наводећи да је Град Требиње увијек спреман да помогне наше светиње на Косову и Метохији и тамошњи српски народ.

Ћурић је истакао да је свијет окренут рјешавању питања Косова и Метохије и да је из тог разлога српство пред искушењем, али да се мудрошћу и слогом морају спријечити потенцијални сукоби

“Подјеле нису добре. Немојте се дијелити, не смијемо тражити мане један другом, већ морамо подржати оно што нас чини припадницима православне вјере. Морамо поштовати оно што су нам оставили дједови и очеви јер без тога нас сутра неће бити”, поручио је Ћурић, честитајући ктиторску славу мати Харитини и сестринству Пећке патријаршије.

Ћурић каже да није добро то што из године у годину када дође у Патријаршију чује да је Срба све мање, додавши да би било добро да сви који имају новца уложе на Космет и помогну да српска земља остане у власништву Срба.

Ћурић је мати Харитини, уз пригодне дарове, поклонио житије Светог Василија Острошког и Тврдошког, званичну Монографију града Требиња, Шематизам Епархије захумско-херцеговачке и приморске, Рјечник источнохерцеговачких матичних говора аутора Недјељка Марића као и флашу вина и теглу меда пошто, како рече, владика будимљанско-никшићки, Херцеговином не тече мед и млијеко већ вино и мед.

Посјету Косову и Метохији градоначелник Ћурић је искористио и да разговара са тамошњим Србима, који су му пренијели своје виђење ситуације у јужној српском покрајини те са игуманом манастира Високи Дечани архимандритом Савом Јањићем.

„Сам живот наше браће и сестара на Косову и Метохији је веома тежак. Они живе под сталним страхом. У свим већим градовима живе само свештеници са својим породицама и они су једини Срби у тим градовима попут Пећи, Дечана и Истока. То је једно велико страдање нашег народа јужно од Ибра“, навео је Ћурић.

Он је казао и да Пећку патријаршију свакодневно чува такозвана косовска полиција, а манастир Високе Дечане припадници КФОРА.

„У Дечанима је игуман наш Требињац архимандрит Сава Јањић. Он и његово братство свакодневно се суочавају са борбом за опстанак и различитим опструкцијама привремених власти у Приштини. Ипак, они успијевавају, саде велике површине пшенице и кукуруза, имају своје воћњаке, праве различите ракије, ликере, вино, сир“, казао је Ћурић.

Према његовим ријечима, на Косову и Метохију се још увијек не може ући са документима БиХ, већ искључиво са личном картом Србије.