Одборници требињске Скупштине једногласно су усвојили иницијативу градоначелника Требиња Мирка Ћурића да се Град Требиње побратими са општинама Никшић и Херцег Нови у Црној Гори.
Ћурић је рекао да се одлукама о успостављању сарадње између Града Требиња и Општина Херцег Нови и Никшић жели формализовати изузетна сарадња и братски односи које наш град има са ове двије локалне заједнице, али и са грађанима ова два града.
„Вежу нас традиционално блиске везе кроз историју, када смо заједно стварали назнаке данашњих партнерских односа које кроз ове одлуке додатно учвршћујемо и обавезујемо будуће генерације да их проширују“, навео је Ћурић.
Он је истакао да се Град Требиње поноси сарадњом са Херцег Новим и Никшићем.
„Задовољство ми је што и на овај начин, путем братимљења, имамо могућност да потврдимо наше добросусједске односе. Овим се ствара могућност за додатну сарадњу у култури, спорту, привреди као и пројектима међуграничне сарадње“, навео је Ћурић.
Ћурић се захвалио колегама из Херцег Новог и Никшића – Стевану Катићу и Марку Ковачевићу, што су здушно подржали заједничку иницијативу.
Одборници су данас, већином гласова, након дуже расправе, усвојили извјештај о реализацији Плана имплементације Стратегије развоја града Требиња 2018-2027. године за прошлу годину и план стратешких активности до краја ове године.
План је израдила Служба за локални економски развој, инвестиције и енергетску ефикасност, у складу са буѕетом Града Требинја и захтјевима БФЦ стандарда.
До 2027. године дефинисана су три стратешка циља развоја у нашем граду: стално повећавање и услађивање запослености и додатне вриједности у економском развоју, престижан квалитет живота, уз високу социјалну осјетљивост и виши квалитет образовања те енергетски знатно ефикаснија, чистија и заштићенија средина.
Међу овогодишњим пројектима из Стратегије развоја, од којих се поједини већ реализују, је учешће Града Требиња у припреми техничке документације и изградњи дијела пратеће инфраструктуре, као и трошковима уређења грађевинског земљишта и ренте за нову болницу и стамбени објекат намијењен за професоре и љекаре, у укупном износу од 2 250 000 КМ. За припрему техничке документације и изградњу дијела пратеће инфраструктуре за аеродром Требиње Град ће учествовати са 500 000 КМ док је за изградњу и уређења спортских терена планирано 1 400 000 КМ, при чему је највише средстава издвојено за изградњу рефлектора на стадиону Полице.
По 200 000 КМ је планирано за санацију водоводне мреже, изградњу система за наводњавање, реконструкцију градске јавне расвјете – ЛЕД, наставак пројекта ревитализације Старог града, унапређење саобраћајне инфраструктуре.
У овој години планиран је и наставак изградње инфраструктуре у слободној зони Требиње – са 150 000 КМ из градске касе, изградња саобраћајница у Пословној зони Волујац, за шта ће бити издвојено 100 000 КМ, изградња два резервоара Полице и Црквина, изградња и реконструкција припадајућих цјевовода, у укупном износу од 50 000 КМ.
За стимулисање отварања радних мјеста у привреди до краја године намијењено је 100 000 КМ, а јавним позивом незапосленим лицима за кориштење средстава по Програму подршке самозапошљавања у буџету града планирано је 167 000 КМ.
У Стратегији развоја за ову годину је и наставак радова на изградњи источне обилазнице, при чему Град проводи поступак експропријације земљишта, у ту сврху из буџета је предвиђено 100 000 КМ, а наставља се изградња новог моста, који финансира ХЕТ. Предвиђено је и 75 000 КМ за израду техничке документације за изградњу западне обилазнице те 90 000 КМ за унапређење инфраструктуре у предшколском образовању.
„Много се ради, цијели тим људи је припремио Стратегију, уз доста труда и одрицања, на развоју града се ради дуги низ година, Требиње видно напредује. Иза нас су резултати на свим пољима, то нам нико не може оспорити. Боли ме кад неко жели да омаловажава рад људи из градске управе. Нисмо идеални, али радимо све што је у нашој моћи да помогнемо нашим грађанима“, категоричан је градоначелник Требиња Мирко Ћурић.
У Требињу се ради више него икад, покренута је нова визија града, истакао је одборник Лука Петровић.
“Кроз Стратегију имамо преглед рада, ради се по плану и потребама града, више него икад. У задњих седам година је изграђено 3000 стамбених јединица, привредни промет прије седам година био је 800 милиона КМ, данас је милијарду и 600 000 КМ, у сваком сегменту су повећани приходи, то је продукт мирне политике Града Требиња према свима у окружењу, да нигдје не стварамо непријатеље. У наредном периоду треба обратити нарочиту пажњу према Билећи и Љубињу јер доста радника из ових мјеста долази у наш град”, подвукао је Лука Петровић, одборник СНСД-а.
Говорећи о стратешким циљевима развоја града, одборници опозиције констатовали су да локална власт није допринијела повећању запослености и да су евидентна бројна поскупљења разних услуга те да је одлагање, према њиховим наводима, фекалног садржаја на депонију Ободина нарочит проблем у заштити наше животне средине.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић истакао је данас, на почетку скупштинског засједања, да Град Требиње чини све како би олакшао живот грађанима и да су неосноване примједбе одборника Саше Борјана да је актуелна локална власт грађанима донијела највеће намете.
„Та сугестија није на мјесту, највећи порез на непокретности био је управо у периоду прошле власти. Што се тиче попуста за грађане, Град Требиње се укључио у складу са могућностима, на нашу сугестију, поједини привредници су већ увели картице попуста, а наши суграђани већ имају попуст и у појединим угоститељским објектима. Од када је ова скупштинска већина, увели смо субвенције до 50 одсто за пензионере, стипендије за студенте, бесплатно привођење земљишта намјени, беслатне засаде, подршку дјеци у руралном подручју“, истакао је први човјек града.
Одборник Саша Борјан је, током Одборничких питања, затражио да се покрене акција под називом „Ја сам Требињац“, којом би се за 30 одсто умањиле цијене за домаће становништво у угоститељским објектима, у циљу ублажавања посљедица повећања цијена пореза на непокретности, воде, канализације и комуналних услуга.
Скупштина града Требиња данас је донијела одлуку о усвајању Плана мреже здравствених установа на територији града, на период од пет година.
Планом је обухваћено 37 здравствених установа у нашем граду, од Дома здравља Требиње и специјалистичких амбуланти до бројних апотека, стоматолошких амбуланти и лабораторија.
Одлука је донесена у складу са одредбама Закона о здравственој заштити РС, којим је прописана обавеза да Скупштине локалних самоуправа, уз сагласност Министарства и надлежних здравствених комора, доносе План мреже здравствених установа, којим се обезбјеђују услуге ванболничке здравствене заштите, узимајући у обзир дјелатности и капацитете постојећих установа, након чега ће Влада РС донијети План мреже здравствених установа у РС.