Овај научни скуп је одржан у новембру 2018. године, поводом обиљежавања вијека од ослобођења Требиња у Великом рату, када је 14. пјешадијски пук Тимочке дивизије српске војске побједоносно умарширао у наш град – донијевши слободу након вишевијековне турске и аустроугарске окупације ових простора.
Предсједник Скупштине града Требиња Драгослав Бањак истакао је да су радови прошли сву неопходну рецензију, те да је у писању Зборника учествовало 11 аутора.
„Имали смо у плану да промоцију одржимо раније, али нас је у томе спријечила пандемија вируса корона. Тај период су сви аутори искористили да изврше одређене корекције, да допуне неке радове тако да данас имамо један потпунији научни опус који ће бити представљен требињској публици. Разматране су актуелне теме везане за ослобођење, добровољачка питања, страдање нашег становништва и свештенства, те војне операције које су незаобилазне у сваком рату и највише плијене пажњу свих који се баве овим периодом“, казао је Бањак.
Декан Филозофског факултета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић рекао је да је ослобођење које је било 1918. године дошло послије вијекова ропства под разним завојевачима.
„Херцеговина је у Првом свјетском рату дала пуно српској историји и народу, знамо да је велики број Херцеговаца учествовао као добровољци у српској или црногорској војсци, да је Херцеговина јако страдала у том периоду од стране аустроугарске војске и да су Херцеговци скупо платили ту слободу 1918. године. Због тога ми је јако драго да се послије научног скупа појавио овакав Зборник, гдје је кроз више радова освијетљена та 1918. година и он ће остати трајно свједочанство како су Херцеговци дочекали слободу. Доументарне грађе има довољно, ако има историчара спремних да данима раде у архиву и да истражују“, навео је Мастиловић.
На промоцији Зборника говорили су предсједник Скупштине града Драгослав Бањак, декан Филозофског факултета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић, Боривоје Милошевић, професор на Филозофском факултету у Бањалуци те Владан Виријевић, професор на Филозофском факултету у Приштини – Косовска Митровица.