У градској управи Требиње данас су, у оквиру пројекта „Грађани будућности“URBACT IV програма, одржане презентације под називом „Отворена врата града“ на којима су представљене досадашње активности које су реализоване у вези са припремом за увођење дигиталних алата и потребних анализа за дигиталну транзицију Града Требиња.
Овај пројекат подразумијева унапређење примјене концепта који ће повећати дигиталну доступност јавних служби, квалитет комуникације грађана и градске управе, тестирирање једноставних алата за партиципацију грађана и припрему терена за шире дигиталне механизме у будућности.
Према ријечима Слободана Вулешевића, координатора URBACT програма, URBACT група је заједница разних заинтересованих представника како грађана тако и одређених институција, која има за циљ да реализује идеје које ће бити од користи становницима градова као што је и Требиње.
„Она има за циљ да одређеним активностима ублажи смањење броја становништва у мањим европским градовима самим тим и у Требињу. Говоримо о једној интерсекторској сарадњи, која све идеје треба да филтрира на један одређен начин, како би иницијативе које буду имплементиране кроз овај пројекат биле од користи становницима. Дошли смо до финалног дијела пројекта гдје ће бити анализа дигиталне спремности градске управе. Она ће бити предуслов неке веће стратегије које ће одредити дигитализацију града Требиње генерално не само градске управе“, рекао је Вулешевић.
Слађана Скочајић, начелник Одјељења за културу Града Требиња истиче да град планира да уради холистичке планове усмјерене на повећање квалитета живота. Програм, додаје, омогућава сарадњу и размјену идеја између европских градова и територија унутар тематских мрежа, јача вјештине локалних учесника и осмишљава спровођење интегрисаних и приступних политика.
„Ради се о идеји да се градови боре за побољшање животних услова и смањење одлива становништва те борби за повратак становништва како нашег локалног које је у дијаспори тако и других људи из цијелог свијета који оцијене наш град као мјесто доброг живљења. Кроз овај пројекат ћемо се посебно позабавити питањем спремности за дигитализацију. У току је израда анализе дигитралне спремности града Требиња након чега ће услиједити стратегија дигитализације што ће нам дати смјернице у ком правцу град Требиње треба да иде у смислу новог софтера и олакшања комуникације са грађанима“, навела је она.
Дигитализација, додаје, неће бити једноставан и лак процес али би требало да донесе бројне олакшице.
„На томе треба радити. Сви који желе, моћи ће путем дигитализације лако доћи до информација. Рецимо, ако неко хоће да инвестира у Требиње моћи ће са неколико кликова да добије све информације о условима, локалитетима, могућностима приступној инфраструкти, о трошковима који га очекују, локалној мрежи привредника. Смисао је да људи не троше вријеме на половичне информације већ да за мало времена добију праве и потпуне информације“, појаснила је Скочајићева.
Главни партнер овог пројекта је Град Шибеник, а пројектни партнери, поред БиХ су Румунија, Финска, Грчка, Португал, Италија, Шпанија, Летонија и Француска.