У Мостару је одржана церемонија потписивања Меморандума о разумијевању између Каритаса Швајцарске и седам општина/градова из Херцеговине. Меморандум се односи на партнерство у оквиру пројекта „Промоција инклузивног развоја руралних подручја кроз системску транзицију у Босни и Херцеговини – РАСТ”. У име Града Требиња Меморандум је потписао замјеник градоначелника Дражен Бошковић, а догађају је присуствовао и директор Развојне агенције Требиње Бојан Бендераћ.
Креирање нових радних мјеста кроз системски развој
Каритас Швајцарске заједно са партнерском организацијом Удружење за предузетништво ЛиНК- Мостар реализује трогодишњи пројекат – РАСТ чија је укупна вриједност око два милиона швајцарских франака. Седам градова и општина у Херцеговини (Коњиц, Јабланица, Прозор-Рама, Мостар, Столац, Љубиње и Требиње) изабрано је за реализацију прве фазе пројекта. Средства намијењена општинама и градовима у оквиру ове прве фазе износе 250.000 швајцарских франака.
“У периоду од 2022. до 2025. године, у ових седам локалних заједница биће инвестирано око два милиона швајцарских франака. Можда овај износ звучи као много, али када се распореди на седам локалних заједница већи је нагласак на квалитету него на квантитету. Већ смо имали доста контаката са свим укљученим локалним самоуправама и са приватним сектором. Овај пројекат не ставља толико нагласак на неко велико улагање, него има за циљ спојити локалне самоуправе, односно запослене у локалним администрацијама са представницима приватног сектора у циљу темељне и конкретне промјене“, истакао је директор Каритаса Швајцарске. Даниел Бронкал.
Кроз реализацију пројеката радиће се на јачању локалних капацитета у више привредних сектора, побољшању дијалога и координацији између главних актера пројекта. Пројектом се предвиђа економски развој руралних подручја са циљем инклузивног стварања могућности за одрживост домаћинстава и креирање радних мјеста кроз системски развој.
Развој тржишних Система (МСД) приступ
Уз финансијску и стручну помоћ седам локалних заједница имају могућност да имплементирају МСД приступ у секторима туризама, руралног туризама, прераде хране, паковања, маркетинга, рукотворина, старих заната, ароматичног биља, ИТ/мобилног маркетинга, културних и креативних индустрија, енергетске ефикасности, обновљивих енергија (соларна енергија) и рециклирања.
Посебан фокус ће бити стављен на утврђивању темељних узрока који ограничавају економски развој локалне заједнице и општу добробит, нарочито жена, младих и других рањивих група.