Научним скупом “Поезија и поетичка мисао Новице Тадића” данас је у Требињу почела традиционална културна манифестација “Дучићев дан”, посвећена великом српском пјеснику, Требињцу Јовану Дучићу, која се годинама одржава на празник Благовијести, када је преминуо бард српске поезије.
Светлана Шеатовић, руководилац Одјељења Института за модерну српску књижевност у Београду, је истакла да је ово 16. научни скуп који Одјељење за поетику модерне и савремене српске књижевности ораганизује у сарадњи са градом Требињем и “Дучићевим вечерима поезије”.
“Заиста то није мало, 16. научни скуп је пред нама. Ове године скуп је посвећен Новици Тадићу, пјеснику који је из Старе Херцеговине, можда за нијансу мање познат најширој публици али пјесник који овдје припада својим најближим и завичајним одређењем. С друге стране, сада се навршава 50 година од прве збирке коју је објавио Новица Тадић, тако да је ово посебан повод због кога смо предложили да ово буде тема нашег скупа”, рекла је Светалана Шеатовић.
Додала је да Тадић припада кругу модерних српских пјесника који је изузетно цијењен у научним круговима.
“Ријеч је о пјеснику који је употребљавао облике карневализације, гротеске, једног специфичног облика религиозности. Сасвим специфичног у односу на рецимо Ивана В. Лалића или Рајка Петрова Нога. То је облик религиозности који дубоко разумије свакодневни свијет, а то је онај свакоденвни свијет злог, у који покушава да унесе елементе сакралног како би га учинио подношљивим свакодневном човјеку. И то је један од путева којим се може разумјети Новица Тадић”, појаснила је Светлана Шеатовић.
Она је истакла да је Требиње прави бисер, једна врста града мецене за српску поезију и науку.
“Заиста, чува најбоље традиције Јована Дучића. И ако је Дучић ишта могао да пожели то је да његово родно мјесто буде мјесто у коме увијек можемо говорити о најбољим српским пјесницима. 16 година традиције говори о томе да смо нашли добру мјеру квалитета и онога што је културна стратегија једног града и морам да кажем јединог града који има ту врсту стратегије и у Републици Српској и у Србији”, навела је она.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је, на отварању ове манифестације, захвалио организаторима и учесницима што налазе довољно разлога и професионалног изазова да своја стручна промишљања поезије и поетског, презентују, у Дучићевом Требињу.
“И да тако оставите драгоцјено свједочанство и свој ауторски допринос српској књижевности и култури, уопште. Можда, још увијек као творци и савременици, у овом великом послу и нисмо потпуно свјесни шта ће ова библиотека и ваш рад значити за српску књижевност и српски народ у будућности”, рекао је Ћурић.
Он је подсјетио да је, у последњој декади прошлог вијека, у оквиру „Дучићевих вечери поезије“, редовно организован научни симпозијум, под називом „Чекајући повратак Дучића“, на коме су учествовала најпознатија имена у српској књижевности, а фаворизована су слободна и мудра промишљања Дучићевог дјела.
“Не, задуго, након што се „тај астрални номад“коначно смирио у својој Херцеговачкој Грачаници, Требиње се на „Дучићев дан“ „прикључило“ овом великом научном скупу Института за књижевност и умјетност из Београда, јер је ријеч о изузетном културном подухвату и јединственој синтези бројних мишљења и гледишта о најзначајнијим пјесницима на српском језику. Из наше, заједничке, плодне сарадње, ове године, промовишемо 15. по реду зборник радова под називом „Поезија и поетичка начела Лазе Kостића“, чији пјеснички опус чини један од„камена међаша“ у историји српске поезије. Треба рећи да је овај зборник, по први пут и штампан у требињској штампарији”, рекао је Ћурић.
Градоначелник Требиња је додао да је овогодишњи научни скуп прилика да се свеобухватније проговори о значају поезије Новице Тадића на развој српске поезије, али и доказ да Дучићево Требиње остаје мјесто гдје се најстручније расправља о српској поезији, разумијевању појединих пјесника и њиховом мјесту у српској култури.
У оквиру “Дучићевог дана”, вечерас ће бити промовисана књига „Завет и Мегалополис“ проф. др Слободана Владушића.
Уочи Благовијести, сутра, на Тргу пјесника у Требињу, биће одржан програм матураната требињске Гимназије „Јован Дучић“ и ученика Музичке школе Требиње под називом „Дучићу с љубављу“, након чега се наставља научни скуп, а у вечерњим сатима слиједи промоција зборника о Лази Kостићу, насталог на прошлогодишњем скупу, те изложба „Никола Тесла – човјек из будућности“.
У недјељу, на сам празник Благовијести и датум упокојења Јована Дучића, у Херцеговачкој Грачаници, биће служена света литургија и помен пјеснику.