Град Требиње је своју кампању подизања нивоа свијести о значају очувања природе и утицају човјека на природу поводом обиљежавања Међународног дана планете Земље започео акцијом чишћења која је спроводена у сарадњи са бројним грађанима, волонтерима, јавним установама и предузећима, члановима спортских колектива и удружења грађана под називом „За љепше Требиње“. Циљ ове акције је унапријеђење одговорности појединца према планети на којој живи и смањење негативног утицаја на животну средину. У склопу исте одржана су предавања за ученике 6. и 7. разреда ОШ „Свети Василије Острошки“ у Требињу, а ученици су имали прилику да, између осталог, сазнају више о негативном утицају отпада на околину и начину смањења количина отпада кроз селективно одлагање и рециклажу, као и кроз рационалну потрошњу. Такође, ученицима је скренута пажња на то како да својим свакодневним активностима могу допринијети очувању животне средине.
Наставак едукативних предавања је планиран и у наредном периоду у осталим основним и средњим школама у Требињу, наког чега ће бити организовани ликовно и литерарно такмичење, квиз знања и прекогранични омладински камп на теме из области заштите животне средине.
Ове активности су дио пројекта „Прекогранична иницијатива за заштиту животне средине“ који финансира Европска унија посредством Делегације Европске уније у Босни и Херцеговини, у оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Босна и Херцеговина – Црна Гора 2014-2020, а у Босни и Херцеговини суфинансира Град Требиње. Пројекат реализује ФОРС Монтенегро у партнерству са Комуналним предузећем из Никшића и Градом Требињем.
Циљ пројекта је јачање капацитета институција које се баве заштитом животне средине и информисање становништва о значају унапређивања система управљања чврстим отпадом и усклађивања са стандардима Европске уније у овој области а главне активности укључују још и организовање прекограничних обука за запослене у институцијама које се баве заштитом животне средине, израду публикација на ове теме, прекограничну конференцију, истраживања о структури чврстог отпада у циљном подручју и еколошким навикама становништва, обезбјеђивање препорука за унапређивање система управљања чврстим отпадом, набавку опреме и возила за комунална предузећа и институције и сл.