04.11.2024.
Град Требиње подржао покретање 57 самосталних бизниса

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић потписао је данас уговоре о бесповратној новчаној подршци за самозапошљавање са 57 лица која су се јавила на јавни позив Града, за шта је из градског буџета издвојено око 1.250.000 КМ.

Ћурић је истакао да су прије мјесец дана потписане одлуке, а данас уговори за 57 наших суграђана.

Он је додао да овај пројект траје 24 мјесеца и износ који наши суграђани могу добити за покретање бизниса до 40.000 КМ, у зависности од бизнис идеје и броја људи које ће запослити у наредном периоду.

„Ово је први пут да је једна локална заједница издвојила оволики износ за самозапошљавање. Након потписивања уговора, исплаћује се 60 одсто средстава, послије годину дана 25 одсто и на крају пројекта преосталих 15 одсто средстава. Као и претходних година, сви наши суграђани који се запосле преко Града или Завода за запошљавање РС те ако испуне све услове и убудуће ће имати нашу подршку, а све са циљем да што више има запослених у нашем граду“, рекао је Ћурић.

Бојан Вучуревић, начелник Одјељења за туризам, заштиту животне средине и предузетништво каже да су комисију за провођење позива, поред надлежног одјељења, чинили и Развојна агенција Града Требиња, Подручна привредна комора РС и Завод за запошљавање РС – Филијала Требиње.

„Основне упуте за писање бизнис плана и за сваку врсту помоћи била је задужена Развојна агенција Града Требиња. Наши суграђани најчешће су се опредијељивали за пружање услужних дјелатности – салони љепоте, фризерски салони, затим туризам на селу, угоститељство, као и грађевински сектор, обрада и уградња камена. Наш циљ је прије свега био да неке од ових дјелатности легализујемо и да им обезбиједимо једнаке услове на тржишту, да елминишемо оне које раде на црно и то ће бити задатак Одјељења за стамбено-комуналне послове, који ће радом на терену то сузбити“, навео је Вучуревић.

Дарио Станимировић, дипломирани академски графичар каже да је од Градске управе добио 25.000 КМ за покретање дјелатности, за отварање умјетничке радионице.

„Са овим средствима и уз помоћ Градске управе, око реализације свега тога успјели смо да то реализујемо и да се региструјемо на исправан начин, да можемо да радимо и да тргујемо са нашим производима“, рекао је Станимировић.

Он је објаснио да умјетничко стваралаштво представља све дисциплине и производе од услуга до предмета које могу да  продају, сад легално, и које људи могу од нас да купе од њих и чак и из иностранства.

„До сад смо имали проблем са трговањем са нашим услугама и производима, сад имамо ту могућност да можемо да издамо рачуне“, навео је Станимировић.

Он је истакао да се највише бави иконографијом, те да ће са овим средствима да запосли још једног колегу који је у њиховој фирми технички сегмент.

Тамара Краљевић која отвара фризерски салон у Требињу рекла је  да је од Града Требиња добила 20.000 КМ, које ће јој значити у покретању бизниса.

„Ово је мој први посао. Потребно је још средстава, али овај износ ће ми омогућити да купим што бољу и квалитетнију опрему за мој салон“, истакла је Краљевић.